ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός 0-3: Ο Ποντένσε «ξετύλιξε» το... δώρο του Παναθηναϊκού! (video)

Ο Ολυμπιακός «έσπασε» μία παραδοσιακά δύσκολη έδρα με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντάνιελ Ποντένσε. Ο Πορτογάλος με δύο δικά του γκολ σε έξι λεπτά χάρισε απλόχερα το τρίποντο στους «ερυθρόλευκους».

Ούτε η έδρα του ΠΑΣ Γιάννινα δεν μπόρεσε να σταματήσει αυτόν τον Ολυμπιακό και κυρίως αυτόν τον Ποντένσε. Η 7η αγωνιστική της Stoiximan Super League εξελίχθηκε σε αρκετά πιο χαλαρή από το προβλεπόμενο για τους φίλους της ομάδας. Με δύο γρήγορα γκολ στο πρώτο ημίχρονο ο δρόμος για το τρίποντο στρώθηκε με… ροδοπέταλα. Ενώ και ο Ρόντινεϊ άρπαξε την ευκαιρία για να βάλει το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Ολυμπιακού. Κάπως έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την ισοπαλία στο ντέρμπι μεταξύ Παναθηναϊκού και ΠΑΟΚ (01/10, 2-2), για να ξεφύγουν από τον δεύτερο στο +5.

1ο ημίχρονο

Πρώτη φορά ο Ολυμπιακός απείλησε στο 11ο λεπτό με τον Μπιέλ να παίρνει μία εξαιρετική πάσα από τον Ρόντινεϊ, αλλά ο Ισπανός δεν βρήκε στόχο με το σουτ που επιχείρησε.

Στο 17ο λεπτό ο βραχύσωμος Πορτογάλος δοκίμασε μακρινό σουτ με το αριστερό του πόδι. Η μπάλα του έκανε το… χατίρι και μετά από κόντρα κατέληξε στα δίχτυα.

Στο 23ο λεπτό «χτύπησε» και πάλι, ξανά με το αριστερό, αλλά αυτήν την φορά μίλησε η ποιότητα και όχι η τύχη καθώς η μπάλα πήγε... συστημένη στα δίχτυα του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Στο 38’ ο Ελ Κααμπί με πλασέ στην κίνηση δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα από πλεονεκτική θέση.

2ο ημίχρονο

Από εκεί που σταμάτησε συνεχίζουν οι «ερυθρόλευκοι».

Στο 47’ ο Αλεξανδρόπουλος έβγαλε κάθετη στον Μπιέλ, αλλά και πάλι ο Ισπανός δεν βρήκε στόχο.

Πρώτη ευκαιρία για τον ΠΑΣ ήρθε στο 61’

Το ανάποδο ψαλίδι του Ελ Κααμπί στο 54’ πέρασε απευθείας άουτ.

Ο Ντόι έφτασε κοντά στο γκολ με κεφαλιά στο 69’ αλλά είδε την άμυνα του ΠΑΣ να διώχνει πάνω στην γραμμή.

Ο Ρόντινεϊ ολοκλήρωσε την αψεγάδιαστη εμφάνιση του Ολυμπιακού με ένα τρίτο γκολ στην καθυστερήσεις του παιχνιδιού.

MVP:

Σαφώς και ο σκόρερ των δύο γκολ Ντάνιελ Ποντένσε είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα.