Στουτγκάρδη – Ντάρμσταντ 3-1: Ο Γκιρασί συνεχίζει να σκοράρει και η κορυφή, προσωρινά, είναι γεγονός!

Τρίτη διαδοχική νίκη για τη Στουτγκάρδη στην Bundesliga, καθώς επικράτησε με 3-1 στην έδρα της απέναντι στη Ντάρμσταντ.

Εύκολο ήταν το έργο της Στουτγκάρδης απέναντι στη Ντάρμσταντ για την 5η αγωνιστική της Bundesliga. Οι γηπεδούχοι μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ωστόσο ανέτρεψαν γρήγορα την κατάσταση, φτάνοντας εν τέλει στη νίκη με 3-1. Πήγαν έτσι στους 12 βαθμούς και στην κορυφή του πρωταθλήματος, έστω και προσωρινά, όντες δύο πόντους μπροστά από Λεβερκούζεν και Μπάγερν Μονάχου.

Ο Ζαγκαντού με αυτογκόλ στο 17’ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, αλλά μόλις πέντε λεπτά αργότερα, στο 22’, ο Μιλό ισοφάρισε. Η ολική ανατροπή ήρθε από τα πόδια του τρομερού Σερού Γκιρασί, που στο 32ο λεπτό έκανε το 2-1.

Το «κερασάκι» στην τούρτα έβαλε και πάλι ο επιθετικός από τη Γουινέα, που πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το 3-1 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων! Κάπως έτσι, έφτασε τα δέκα γκολ σε πέντε αγωνιστικές, ισοφαρίζοντας ένα αντίστοιχο ρεκόρ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι από τη σεζόν 2020-21, με τη φανέλα της Μπάγερν Μονάχου!