Europa Conference League: Η Λέγκια «έκλεψε» την νίκη μέσα από τα χέρια της Άστον Βίλα με... Μούτσι

Πρώτη αγωνιστική για τους ομίλους του Conference League με πολλές ανατροπές και γκολ. Μια από αυτές ήταν ο αγώνας μεταξύ Λέγκια Βαρσοβίας και Άστον Βίλα, με την πολωνική ομάδα να δίνει τη «χαριστική βολή» στην ομάδα του Ουνάι Έμερι και να παίρνει τη νίκη, επικρατώντας 3-2.

Ένα ματς γεμάτο γκολ και θέαμα από την έναρξή του κιόλας. Από το 3ο λεπτό είχαμε το πρώτο γκολ με τους Πολωνούς να ανοίγουν το σκορ. Ο Πάβελ Βσόλεκ ήταν ο αποδέκτης μιας ψηλής πάσας από τον Κουν και εκτέλεσε ένα εκπληκτικό σουτ στην κάτω αριστερή γωνία.

Η Άστον Βίλα δεν άργησε να δώσει απάντηση με την κεφαλιά του Τζον Ντουράν στην δεξιά γωνία της αντίπαλης εστίας στο 6ο λεπτό. Δεν υπήρχε περίπτωση να το αφήσει να περάσει εύκολα η Λέγκια, με τον Έρνεστ Μούτσι να στέλνει τη μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία, έπειτα από σέντρα του Βσόλεκ στο 26’.

Πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο οι «χωριάτες» ισοφάρισαν με τον Λικά Ντίνι να πυροβολεί sto 38' ακριβώς έξω από την περιοχή με ακρίβεια στην πάνω δεξιά γωνία.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε και το τελικό γκολ ξανά από τον Μούτσι. Εκείνος «αποτελείωσε» την Βίλα, στέλνοντας τη μπάλα με δύναμη χαμηλά στην δεξιά γωνία της εστίας. Παρόλο που οι Άγγλοι είχαν μεγαλύτερη κατοχή και δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες για γκολ (18) δεν μπόρεσαν να αντρέψουν τα δεδομένα και ο αγώνας έληξε 3-2.