Europa League: «Διέλυσε» τη Χάκεν εντός έδρας η Λεβερκούζεν – Ήττα για τον Άρη Λεμεσού στην Τσεχία (video)

Γεμάτη θέαμα ήταν η πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του UEFA Europa League (21/9), με τις ελληνικές ομάδες να πραγματοποιούν πολύ καλές εμφανίσεις τόσο εντός όσο και εκτός έδρας. Ματς που ξεχώρισαν ήταν αυτά της Λεβερκούζεν κόντρα στη σουηδική Χάκεν (4-0), καθώς και νίκη της Λίβερπουλ επί της ΛΑΣΚ (1-3).

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Χάκεν

Τεράστια νίκη της ομάδας του Τσάμπι Αλόνσο στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Europa League.

Στο 10ο λεπτό, ο Φλοριάν Βιρτς νίκησε τον τερματοφύλακα των αντιπάλων για το 1-0.

Στο 16’, ο Τσάκα έβγαλε μία σέντρα την οποία υποδέχθηκε ο Αντλί και στη συνέχεια ευστόχησε για το 2-0.

Η Χάκεν απάντησε στο 60ο λεπτό, αλλά ύστερα από έλεγχο στο VAR το γκολ ακυρώθηκε. Οι «ασπιρίνες» διεύρυναν περισσότερο το προβάδισμα στο 66’ με τον Μπόνιφας να κάνει το 3-0.

Δύσκολα η Χάκεν θα γύριζε αυτό το σκορ, και πράγματι έως το τέλος δεν κατάφερε ούτε να σκοράρει, παρά δέχθηκε και τέταρτο γκολ στο 70’. Αυτή τη φορά ο Χόφμαν βγήκε σε τετ-α-τετ με τον γκολκίπερ των φιλοξενουμένων και βρήκε δίχτυα για το τελικό 4-0.

Σπάρτα Πράγας – Άρης Λεμεσού

Ο Άρης προηγήθηκε ύστερα από εύστοχο πέναλτι του Κοκόριν στο 11ο λεπτό.

Ο Κρέιτσι στο 20’ μείωσε σε 1-1 με κεφαλιά εκμεταλλευόμενος ένα κόρνερ και φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Ο 31χρονος μέσος ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους σημαδεύοντας στην αριστερή γωνία της εστίας του Άλβες για το 2-1.

Στο 67’, ο Βίτικ εξαπέλυσε ένα άπιαστο σουτ το οποίο κατέληξε στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ σε 3-1 υπέρ των Τσέχων.