Προκριματικά EURO 2024, 9ος όμιλος: Ο Τσάκα έκανε την διαφορά στην Ελβετία - Ο Κανιτσόφσκι ο «ήρωας» για το Ισραήλ

Η Ελβετία έβγαλε την… υποχρέωση απέναντι στην Ανδόρα με «σβηστές μηχανές» και τρομερό Τσάκα πήρε μια εύκολη νίκη (3-0). Το Ισραήλ τα κατάφερε τελευταία στιγμή απέναντι στην Λευκορωσία (1-0).

Επιστροφή στις νίκες για την Ελβετία μετά από δύο συνεχόμενες ανεπιτυχείς προσπάθειες. Ο Τσάκα με γκολ και ασίστ έκανε την διαφορά απέναντι στην Ανδόρα και πλέον η χώρα του δύσκολα θα χάσει την πρώτη θέση του ομίλου. Το Ισραήλ δυσκολεύτηκε αλλά εν τέλει δεν «πέταξε» βαθμούς στην έδρα του χάρη στο γκολ του Κανιτσόφσκι στις καθυστερήσεις απέναντι στη δυσκολοκαταβλητη Λευκορωσία.

Στο 17ο λεπτό ο Ελβέντι έφτασε κοντά στο γκολ αλλά ο Άλβαρεζ έδειξε τρομερά αντανακλαστικά σώζοντας την ομάδα του.

Στο 49' το γκολ ήρθε για τους γηπεδούχους. Ο Τσάκα βρήκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή τον αμαρκάριστο Ίτεν με τον επιθετικό της Γιούνγκ Μπόις να μην αστοχεί για το 1-0.

Ο Τσάκα έκλεισε την τρομερή του εμφάνιση με ένα ακόμη πιο τρομερό γκολ. Στο 84ο λετπό πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και με έναν «κεραυνό» έκανε το 2-0.

Στο 90+3’ ο Σακίρι από το σημείο του πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου το Ισραήλ «σώθηκε» τελευταία στιγμή από το… χρυσό γκολ του Κανιτσόφσκι στο 90+3’ χαρίζοντας ένα σπουδαίο τρίποντο στην χώρα του.

Η αναμέτρηση της Ρουμανίας με το Κόσοβο άργησε να ολοκληρωθεί εξαιτίας της μεγάλης διακοπής του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Μουρίκι στο 42’ έγινε ο μοιραίος για το Κόσοβο καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Ρουμανία δυσκολεύτηκε πολύ για να βρει το γκολ της νίκης καθώς έχασα μέχρι και πέναλτι στο 59’ με τον Στάντσιου.

Αν αι ο ίδιος ποδοσφαιριστής εξιλεώθηκε στο 83’ όταν και έβαλε το «χρυσό» γκολ της αναμέτρησης στέλνοντας την χώρα του στην δεύτερη θέση του ομίλου.

To «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Μιχαΐλα στο 90+3’ με όμορφο τελείωμα για το τελικό 2-0