Προκριματικά EURO 2024, 9ος όμιλος: Όλα στον... αέρα με «εντολή» Μουρίκι! (video)

Κόσοβο και Ισραήλ έβαλαν δύσκολα σε Ελβετία και Ρουμανία αντίστοιχα και τα δύο εισιτήρια για το EURO 2024, παρέμειναν... διαθέσιμα για τρεις χώρες!

Η υπόθεση «πρόκριση στο EURO 2024» από τον 9ο προκριματικό όμιλο, δεν έχει μεγάλο φαβορί κι ας ολοκληρώθηκε και η 5η αγωνιστική!

Το Κόσοβο, με τον Μουρίκι σε μεγάλη βραδιά, «σόκαρε» την Ελβετία στα τελευταία δευτερόλεπτα (09/09, 2-2) και δεν της επέτρεψε να ξεφύγει στο +4!

Από την άλλη, η διώκτριά της, Ρουμανία, «κόλλησε» εντός έδρας απέναντι στο Ισραήλ (09/09, 1-1) και η διαφορά ενός βαθμού μεταξύ τους (Ρουμανία 9, Ισραήλ 8) παρέμεινε.

Η Ελβετία «άνοιξε» το σκορ κόντρα στο Κόσοβο, μόλις στο 14ο λεπτό, με τον Φρόιλερ. Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με τον Μουρίκι στο 65', αλλά το αυτογκόλ του Ραχμάνι στο 79', έδωσε ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Εν τέλει, ο Μουρίκι «ξαναχτύπησε» στο 90+4' και στέρησε μία υπερπολύτιμη νίκη από τους Ελβετούς.

Στο έτερο ματς της βραδιάς (09/09) στον 9ο όμιλο, η Ρουμανία πήρε το προβάδισμα στο 27' με τον πρώην σέντερ φορ του Ατρομήτου, Ντένις Άλιμπεκ. Στο 53ο λεπτό, όμως, ο Γκλουχ ισοφάρισε και έως το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης, το 1-1 δεν άλλαξε.