Εσθονία – Σουηδία 0-5: «Περίπατος» των Σκανδιναβών και βροχή… γκολ στο Ταλίν (video)

Εύκολη νίκη για τους Σουηδούς στο Ταλίν με πέντε γκολ ως «συγκομιδή» (9/9,0-5) σε ένα ματς που οι Εσθονοί με πολλές αποτυχημένες προσπάθειες, δεν κατάφεραν να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων.

Οι Σουηδοί δεν δυσκολευτήκαν να πάρουν το προβάδισμα. Στο 18’, ο Γκιεκέρες σούταρε για το 0-1 αφήνοντας τον τερματοφύλακα των Εσθονών… ξεκρέμαστο.

Στο 24ο λεπτό, οι Σκανδιναβοί έκαναν το 0-2 με τον Κουλουσέβσκι να βρίσκει δίχτυα ύστερα από εξαιρετική ατομική ενέργεια.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (39’) ο Αλεξάντερ Ίσακ αύξησε ακόμα περισσότερο τη διαφορά των δύο ομάδων σημειώνοντας γκολ με κεφαλιά.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες προκειμένου να μειώσουν αλλά καμία ενέργειά τους δεν είχε αποτέλεσμα.

Οι Σουηδοί στο 75’ με τον Κουέισον έκαναν το 0-4, ενώ μία ανάσα πριν τη λήξη έβαλαν και πέμπτο γκολ με σκόρερ τον Κλάεσον (90+2’).

Πλέον, οι Σκανδιναβοί βρίσκονται στην τρίτη θέση του 5ου ομίλου των προκριματικών του EURO 2024.