Κύπρος – Σκωτία 0-3: Δεν βλέπουν… κανέναν οι παίκτες του Κλαρκ – 5/5 και πάνε Γερμανία

Ξεμπέρδεψε… εύκολα η Σκωτία με την Κύπρο, παίρνοντας μια άνετη νίκη με 3-0 στη Λάρνακα (8/9). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρηθούν στην κορυφή της βαθμολογίας του πρώτου ομίλου και πλέον η παρουσία τους στο Βερολίνο είναι εξασφαλισμένη.

Η πολύ ανώτερη Σκωτία «λύγισε» την Κύπρο στην 5η αγωνιστική των προκριματικών για το EURO 2024 (8/9,0-3).

Μόλις έξι λεπτά χρειάστηκε ο Μακ Τόμινεϊ για να βάλει σε θέση οδηγού τους Σκωτσέζους, με μία σέντρα ακριβείας που κατέληξε εντός της εστίας του Μολ.

Στο 16’, ο Ράιαν Πόρτεους διπλασίασε τα γκολ των φιλοξενούμενων ύστερα από ένα πολύ καλά εκτελεσμένο φάουλ του Χέντρι, ενώ στο 30ο λεπτό, ο ΜακΓκιν σκόραρε για το τελικό 0-3 «υπογράφοντας» ακόμα μία νίκη για την ομάδα της Σκωτίας που εξακολουθεί να ηγείται στον πρώτο όμιλο της διοργάνωσης.

Νωρίτερα, η Ισπανία που αγωνίζεται στον ίδιο όμιλο, είχε «πατάξει» με το απίστευτο 1-7 την Γεωργία με απόλυτους πρωταγωνιστές τους Μοράτα και Γιαμάλ.