Προκριματικά EURO 2024, 5ος όμιλος: «Καθάρισε» ξανά ο Λεβαντόφσκι για την Πολωνία, ο Μπαϊράμι… έσωσε την Αλβανία (video)

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έδωσε… εκ νέου τη λύση στην Πολωνία και με δύο δικά του γκολ, χάρισε τη νίκη στη χώρα του επί των Νησιών Φερόε (2-0). Παράλληλα, η «σουτάρα» του Νεντίμ Μπαϊράμι κράτησε «όρθια» την Αλβανία μέσα στην Τσεχία (1-1).

Η Πολωνία πήρε τους τρεις βαθμούς απέναντι στα Νησιά Φερόε (2-0) και μπήκε για τα καλά στην «υπόθεση» πρόκριση. Ισοπαλία ανάμεσα σε Τσεχία και Αλβανία (1-1), στο άλλο παιχνίδι του 5ου ομίλου των προκριματικών του Euro 2024.

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι σημείωσε τα δύο γκολ για την Πολωνία, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 73’ και με υπέροχο πλασέ στο 83ο λεπτό.

Στην άλλη αναμέτρηση της βραδιάς, η Τσεχία άνοιξε το σκορ στο 56’ με τον Βάτσλαβ Τσέρνι, όμως ο Μπαϊράμι ισοφάρισε με «σουτάρα» σε 1-1 στο 66ο λεπτό, στο μοναδικό σουτ της Αλβανίας καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα.