Προκριματικά EURO 2024, 8ος όμιλος: Στα καλύτερά του ο Σπόραρ, άνετα η Δανία! (video)

Συνεχίζεται η μεγάλη «μάχη» των προκριματικών του EURO 2024, με τη Σλοβενία να επικρατεί με 4-2 της Βόρειας Ιρλανδίας, τη στιγμή που η Δανία έκανε άνετα τη δουλειά της απέναντι στον Άγιο Μαρίνο με 4-0.

Η Φινλανδία έκανε νωρίτερα το χρέος της απέναντι στο Καζακστάν και επικράτησε με 1-0, με τους φιλοξενούμενους από εκεί και πέρα να αναμένουν ένα «δώρο» είτε από το Σαν Μαρίνο, είτε από τη Βόρεια Ιρλανδία.

Κανένας από τους δύο στόχους όμως επετεύχθη, με τη Σλοβενία να πραγματοποιεί το καλύτερό της παιχνίδι το τελευταίο εξάμηνο και να επικρατεί με 4-2 της ομάδας του Τζόνι Έβανς.

Πρωταγωνιστής μάλιστα ήταν ο Αντράζ Σπόραρ, ο οποίος σκόραρε μόλις για δεύτερη φορά στην καριέρα του, δύο γκολ στο ίδιο ματς, με το εθνόσημο. Άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, 20 λεπτά πριν από το φινάλε, με τον Έβανς να έχει μειώσει νωρίτερα, μόλις με το 5ο γκολ της καριέρας του με τη χώρα του.

Την ίδια ώρα, το έργο της Δανίας αποτέλεσε πολύ απλή υπόθεση απέναντι στο Σαν Μαρίνο, με το τελικό 4-0 να προκύπτει από τα πρώτα 40 λεπτά της συνάντησης και να διαμορφώνεται στο φινάλε.

Ο Χόιμπιεργκ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 26’, για να έρθει ο Μελιέ και να κάνει το 2-0, μέσα σε 120 δευτερόλεπτα.

Εν τέλει, ο Βιντ έκανε το 3-0 στο 40’, με το δεύτερο ημίχρονο να μην έχει κάτι να προσφέρει, πλην της μοναδικής τελικής προσπάθειας των φιλοξενούμενων εντός εστίας, οι οποίοι ολοκλήρωσαν το ματς με ένα σουτ, 31% κατοχή της μπάλας, κανένα κόρνερ, μηδέν οφσάιντ και ισάριθμες αποκρούσεις από τον Μπενεντετίνι.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κρίστιαν Έρικσεν στο 94’, με το δεύτερό του γκολ στα τρία τελευταία ματς.