Γαλλία – Ιρλανδία 2-0: Επίδειξη δύναμης από τους «μπλε», γκολ… ποίημα ο Τσουαμενί

Καταιγιστικοί σε όλες τις γραμμές του γηπέδου οι «μπλε» έκαναν τα πάντα στον αγωνιστικό χώρο και πήραν μία άνετη επικράτηση επί της Ιρλανδίας με 2-0.

Γαλλία και Ιρλανδία αναμετρήθηκαν στο Παρκ ντε Πρανς για την 5η αγωνιστική των προκριματικών του EURO 2024.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί απέναντι στους Ιρλανδούς και με τον «δυναμίτη» του Τσουαμενί μαζί με το τρομερό τελείωμα του Τουράμ πήρε εύκολα τους τρεις βαθμούς.

Ο Ζιρού ακούμπησε το γκολ νωρίς στην αναμέτρηση. Μόλις στο 4ο λεπτό ο επιθετικός της Μίλαν βρέθηκε σε καλή θέση για να εκτελέσει, αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε πάνω σε έναν αμυντικό.

Ο Τσουαμενί στο 19’ με έναν κανονικό «κεραυνό» έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ για την χώρα του.

Ο Τουράμ στο 26ο λεπτό αντικατάστησε, σε μία αναγκαστική αλλαγή, τον τραυματία Ζιρού

Ο επιθετικός της Ίντερ στο 48ο λεπτό με μία εξαιρετική εκτέλεση μέσα από τη περιοχή διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και έκανε το 2-0.

Στο 52’ ήρθε η μόνη αξιόλογη φάση για τους φιλοξενούμενους με μία κεφαλιά του Ογκμπένε την οποία όμως απέκρουσε ο Μενιάν.

Ο Ντεμπελέ στο 72’ έγγιξε το γκολ αλλά η τρομερή του προσπάθεια τράνταξε το δεξί κάθετο δοκάρι του αντίπαλου κίπερ.

Οι Ιρλανδοί έμειναν μόλις δύο σουτ στο στόχο σε ολόκληρο το παιχνίδι .

Γαλλία (Ν. Ντεσάμπ): Μενιάν, Κουντέ (90’ Παβάρντ), Ουπαμεκανό, Λ. Ερνάντες (73’ Σάλιμπα), Τ. Ερνάντες, Τσουαμενί, Ραμπιότ, Ντεμπελέ (73’ Κομάν), Γκριεζμάν, Εμπαπέ, Ζιρού (26’ Τουράμ)

Ιρλανδία (Σ. Κένι): Μπαζούνου, Στίβενς (46’ Μακλίν), Κόλινς, Μπράουν, Κούλεν, Μόλουμπι, Ντάφι, Ογκνέμπε (84’ Εμποσέλε), Ίνταχ (68’ Κιν), Νάιτ