ΑΕΚ: Η «κατάρα» ξαναχτύπησε, επιβεβαιώνοντας τον... νόμο του Πανθεσσαλικού! (video)

Πίσω στο σκορ για έκτο συνεχόμενο ματς φέτος και συνέχεια σε ένα σερί που «τρέχει», από το πρώτο Βόλος-ΑΕΚ στην ιστορία!
Η «κακή συνήθεια» της ΑΕΚ στη φετινή σεζόν, συνεχίστηκε και κόντρα στον Βόλο (03/09), έστω κι αν γύρισε άμεσα το ματς, με τους Γιόνσον (32') και Τσούμπερ (38')!

Το σύνολο του Ματίας Αλμέιδα επισκέφθηκε το Πανθεσσαλικό, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League, και ενώ έδειχνε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, βρέθηκε πίσω στο σκορ, μόλις στο 8ο λεπτό!

Ο Μουκουντί δεν εκτίμησε σωστά τη φάση, γύρισε απρόσεκτα την μπάλα προς τον Στάνκοβιτς και ο Ντέλετιτς που «διάβασε» σωστά την πορεία της, εκμεταλλεύθηκε το λάθος κι έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Κατά αυτόν τον τρόπο, η «Ένωση» βρέθηκε πίσω στο σκορ για έκτο συνεχόμενο ματς, στις ισάριθμες αναμετρήσεις της στη φετινή σεζόν!

Πιο συγκεκριμένα, τόσο στα πρώτα ματς των προκριματικών του Champions League, όσο και στις ρεβάνς, απέναντι σε Ντιναμό Ζάγκρεμπ και Αντβέρπ, η ΑΕΚ δέχθηκε πρώτη γκολ. Ακριβώς όπως και στην πρεμιέρα της, κόντρα στον Πανσερραϊκό, στο φετινό ελληνικό πρωτάθλημα.

Παράλληλα, όμως, δόθηκε συνέχεια σε μία παράδοση που έχει «χτιστεί» στο Πανθεσσαλικό από την αγωνιστική περίοδο 2018/19!

Τότε, που πρωτοσυναντήθηκαν στο Κύπελλο, και συνεχίστηκε από την παρθενική σεζόν του Βόλου στην πρώτη τη τάξει κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου (2019/20) έως και φέτος: κάθε επίσκεψη της ΑΕΚ στην πρωτεύουσα του νομού Μαγνησίας, ισούται με τουλάχιστον ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο!

Αναλυτικά τα ματς:

24/10/2018: Βόλος - ΑΕΚ 1-3 (6' Πίσπας - 4' Μοράν, 59' 71' Λιβάγια)
22/01/2020: Βόλος - ΑΕΚ 1-3 (89' Γκουαροετσένα - 9' Οικονόμου, 25' Αλμπάνης, 52' Κλωναρίδης)
04/03/2021: Βόλος - ΑΕΚ 1-0 (35' πεν. Δουβίκας)
14/03/2021: Βόλος - ΑΕΚ 1-0 (45+3' πεν. Δουβίκας)
24/10/2021: Βόλος - ΑΕΚ 1-3 (79' Ρινίερ - 42' Ανσαριφάρντ, 45+3' Τσούμπερ, 90+9' Χατζισαφί)
28/12/2022: Βόλος - ΑΕΚ 0-4 (16' Μήτογλου, 30' Πινέδα, 35' Φαν Βέερτ, 67' Γκαρσία)
05/04/2023: Βόλος - ΑΕΚ 0-1 (9' Πινέδα)