Bundesliga: «Διασυρμός» για Φράιμπουργκ εν όψει Ολυμπιακού, 3/3 για την Μπάγερ Λεβερκούζεν με... πεντάρα! (video)

Η Φράιμπουργκ έγινε «σάκος του μποξ», είκοσι ημέρες πριν το ματς με τον Ολυμπιακό στο Γεώργιος Καραϊσκάκης (21/09, 22:00) και ηττήθηκε με 5-0 (02/09) από τη Στουτγκάρδη! Άνετες νίκες για Μπάγερ Λεβερκούζεν, Χόφενχαϊμ και Βέρντερ, στην 3η αγωνιστική της Bundesliga.
Απίστευτη κατάρρευση για τη Φράιμπουργκ! Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League, μετρούσε 2/2 νίκες στη φετινή Bundesliga, αλλά στην 3η αγωνιστική, ηττήθηκε με σκορ 5-0 (02/09) από την Στουτγκάρδη, περίπου είκοσι ημέρες, πριν να «επισκεφθεί» το Γεώργιος Καραϊσκάκης (21/09, 22:00).

Από την άλλη πλευρά, Μπάγερ Λεβερκούζεν και Βέρντερ Βρέμης «διέλυσαν» τις Ντάρμσταντ (5-1) και Μάιντς (4-0) αντίστοιχα.

Η Στουτγκάρδη «καθάρισε» το ματς απέναντι στη Φράιμπουργκ, πριν συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο του ματς.

Ο Φιούριχ «άνοιξε» το σκορ (8') και ο Γκιρασί διαμόρφωσε το 3-0 ως σκορ του πρώτου ημιχρόνου, με τα γκολ του στο 17' και το 19'. Στο δεύτερο μέρος οι «μηχανές» των γηπεδούχων δεν έσβησαν και βρήκαν άλλα δύο γκολ, με τον Φιούριχ (62') και Μιγιότ (75'), για το 5-0 ως τελικό σκορ.

Εξίσου επιβλητική ήταν η νίκη της Μπάγερ Λεβερκούζεν επί της Ντάρμσταντ. Χωρίς προβλήματα, έκανε το 3/3 στη φετινή Bundesliga, θέτοντας τις βάσεις από νωρίς. Στο 21' ο ασταμάτητος Μπονιφάς έκανε το 1-0, ο Βίλεμσον ισοφάρισε τέσσερα λεπτά αργότερα (25'), αλλά το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος, για το σύνολο του Τσάμπι Αλόνσο.

Παλάσιος (49'), Μπονιφάς (61'), Χόφμαν (67') και Χλόζεκ (83'), έτρεψαν το ματς σε μία παράσταση για έναν ρόλο και διαμόρφωσαν το 5-1.

Άνετα επικράτησε και η Βέρντερ Βρέμης της Μάιντς, με τους Ντούξ (4' πεν.), Στάγκε (53'), Μπιτενκούρτ (82') και Νίμα (84'), να σκοράρουν για το 4-0 ως τελικό σκορ.

Το ίδιο «έργο» και στο ματς της Χόφενχαϊμ με τη Βόλφσμπουργκ, όπου η πρώτη επικράτησε της δεύτερης με ανατροπή και σκορ 3-1. Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Μπρουκς (45+2'), Μπάιερ (60') και Σκοβ (74'), ενώ για τους φιλοξενούμενους είχε «ανοίξει» το σκορ ο Τόμας (36').

Τέλος, Άουγκσμπουργκ και Μπόχουμ ήρθαν ισόπαλες, στην έδρα της πρώτης, με σκορ 2-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 35' με τον Μπέλιο και ο Ασάνο ισοφάρισε στο 45+3'.

Στο δεύτερο μέρος τα πάντα «έπαιξαν» σε... επανάληψη. Ο Ντεμίροβιτς έβαλε για λίγο την Άουγκσμπουργκ ξανά σε θέση οδηγού στο 62' και ο Ασάνο, ξαναβρήκε δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό σκορ, στο 64'.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής στην Bundesliga:

Παρασκευή 01/09

Μπορούσια Ντόρτμουντ - Χάιντενχαϊμ 2-2 (7' Μπραντ, 15' πεν. Τσαν - 61' Ντιντσί, 82' πεν. Κλάιντινστ)

Σάββατο 02/09

Άουγκσμπουργκ - Μπόχουμ 2-2 (35' Μπέλιο, 62' Ντεμίροβιτς - 45+3' 64' Ασάνο)
Βέρντερ Βρέμης - Μάιντς 4-0 (4' πεν. Ντουξ, 53' Στάγκε, 82' Μπιτενκούρτ, 84' Νίμα)
Μπάγερ Λεβερκούζεν - Ντάρμσταντ 5-1 (21' 61' Μπονιφάς, 49' Παλάσιος, 67' Χόφμαν, 83' Χλόζεκ - 25' Βίλεμσον)
Στουτγκάρδη - Φράιμπουργκ 5-0 (8' 62' Φιούριχ, 17'19' Φιούριχ, 75' Μιγιότ)
Χόφενχαϊμ - Βόλφσμπουργκ 3-1 (45+2' Μπρουκς, 60' Μπάιερ, 74' Σκοβ - 36' Τόμας)
Γκλάντμπαχ - Μπάγερν Μονάχου (19:30)