Ρόμα – Μίλαν 1-2: Κυριαρχία των «ροσονέρι» και με 10 ποδοσφαιριστές για το 3/3 (video)

Δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης η Μίλαν μέσα στο Ολίμπικο και με δύο γρήγορα «χτυπήματα» σε κάθε ημίχρονο πήρε ένα σπουδαίο διπλό (2-1) διατηρώντας και το απόλυτο σε αυτές τις πρώτες αγωνιστικές της Serie A. Χωρίς νίκη ακόμα η Ρόμα του Ζοζέ Μουρίνιο.

Το μεγάλο παιχνίδι της 3η αγωνιστικής στην Serie A ήταν στην πρωτεύουσα ανάμεσα στην Ρόμα και την Μίλαν.

Οι «ροσονέρι» με τους Ζιρού και Λεάο κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και παρά την κόκκινη κάρτα του Τομόρι στο 61’ πήραν την νίκη.

Το γκολ του Σπινατζόλα στις καθυστερήσεις δεν άλλαξε κάτι, πέρα από το τελικό σκορ (2-1).

Ο Ζιρού έκανε την… αρχή στην αναμέτρηση και από τα 11 βήματα δεν αστόχησε για το 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς και το πρώτο… με γκολ. Στο 48ο λεπτό ο Λεάο εκμεταλλεύτηκε ιδανικά την σέντρα του Καλάμπρια και με ένα «ακροβατικό» διπλασίασε τα τέρματα της ομάδα του.

Στο 61ο λεπτό ο Τομόρι άλλαξε τα δεδομένα της αναμέτρησης και με δεύτερη κίτρινη κάρτα αποβλήθηκε.

Οι γηπεδούχοι ακόμη και με το αριθμητικό πλεονέκτημα δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες. Το γκολ ήρθε αργά στην αναμέτρηση με τον Σπινατζόλα στο 90+2’ να διαμορφώνει και το τελικό 2-1.

Ρόμα (Ζ. Μουρίνιο): Πατρίσιο, Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Γιορέντε, Τσέλικ (70’ Σπινατζόλα), Κριστάντε, Παρέδες, Αουάρ, Ζαλέφσκι, Ελ Σαράουϊ, Μπελότι

Μίλαν (Σ. Πιόλι): Μενιάν, Ερνάντες, Τομόρι, Τιαό, Καλάμπρια, Ρεϊνιέρς, Κρούνιτς, Λόφτους Τσικ, Λεάο, Ζιρού, Πούλισικ