Play off Europa League: «Καθάρισε» με Κούντους ο Άγιαξ – Έκανε την ανατροπή η Ντιναμό Ζάγκρεμπ

Το χατ τρικ του Κούντους στέλνει τον Άγιαξ στους ομίλους του Europa League «διαλύοντας» την Λουντογκόρετς (4-1). Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ αγχώθηκε αλλά έκανε την ανατροπή απέναντι στην Σπάρτα Πράγας (3-1). Η Καραμπάκ «έσπασε» εμφατικά την έδρα της Ολίμπια Λουμπιάνα (2-0).

Ξεκάθαρα τα φαβορί για την πρόκριση στους ομίλους του Europa League. Ο Άγιαξ έκανε την… δουλειά του απέναντι στην Λουντογκόρετς και είναι πλέον με το ένα πόδι στους ομίλους χάρις τον φοβερό και τρομερό Κούντους (4-1). Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ ξαφνιάστηκε από την Σπάρτα Πράγας, όμως γύρισε τα δεδομένα και έχει αυτή πλέον τον πρώτο… λόγο. Η Καραμπάκ ήταν δυναμική απέναντι στην Ολίμπια Λουμπιάνα και στην έδρα της θα μπορέσει να «κλειδώσει» την πρόκριση.

Στο 16’ ο Κούντους με έναν «κεραυνό» εκτός περιοχής έκανε το 1-0.

Στο 18’ και πάλι ο Κούντους με ένα εξαιρετικό τελείωμα νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έκανε το 2-0.

Ο Μπρόμπεϊ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε δίχτυα για τον «Αίαντα» ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Ο Κούντους στο 50’ ολοκλήρωσε το χατ τρικ του με άλλο ένα όμορφο γκολ μέσα από την περιοχή.

Ο Βερντόν έβαλε το γκολ της τιμής για την Λουντογκόρετς από τα 11 βήματα για το 4-1.

Το πρώτο χτύπημα ήταν από την Σλάβια Πράγας στο 39’. Ο Κρέτζι δεν αστόχησε από την λευκή βούλα και έκανε το 1-0.

Άμεση απάντηση από την Ντιναμό με δυνατό σουτ του Σπίκιτς στο 44’ για το 1-1.

Ο Πέριτς ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 59ο λεπτό εκμεταλλευόμενος την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας για το 2-1.

Σε μία αναμπουμπούλα στην αντίπαλη περιοχής ο Ιβάνουσετς έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1.

Στο 32ο λεπτό ο Μπενζιά εκτελεί το κόρνερ, με τον Μεντίνα να νικάει τους πάντες στον αέρα για το 1-0.

Με μία τρομερή ατομική ενέργεια ο Αντράντε διαμόρφωσε το τελικό 2-0 δίνοντας μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στην Καραμπάκ.