Europa Conference League: «Θύμα» έκπληξης η Φιορεντίνα, η Λέφσκι Σόφιας… πλήγωσε την Άιντραχτ στο φινάλε (video)

Η Φιορεντίνα υπέστη ήττα-σοκ από την Ραπίντ Βιέννης στην Αυστρία (1-0) και η περσινή φιναλίστ του Conference League κινδυνεύει με πρόωρο αποκλεισμό. Με «γκολάρα» του Χασίμι Φαντιγκά στο τελευταίο λεπτό, η Λέφσκι Σόφιας «έσβησε» το προβάδισμα της Άιντραχτ Φρανκφούρτης (1-1), ενώ η Μπεσίκτας πανηγύρισε νίκη «θρίλερ».

«Γεμάτα» με γκολ και… εκπλήξεις ήταν τα πρώτα παιχνίδια των play off του Conference League (24/08), με την Φιορεντίνα να… πέφτει «θύμα» έκπληξης από την Ραπίντ Βιέννης στην Αυστρία. Ο Μάρκο Γκρουλ σκόραρε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με πέναλτι στο 35’, βάζοντας τους «βιόλα» σε δεινή θέση για να βρεθούν στους ομίλους της διοργάνωσης.

Παράλληλα, μολονότι η Άιντραχτ Φρανκφούρτης προηγούνταν από το 6ο λεπτό επί της Λέφσκι Σόφιας στη Βουλγαρία, με το γκολ του Ράνταλ Κόλο Μουανί, μία απίστευτη «σουτάρα» του Χασίμι Φαντιγκά στο 90+5’ «έγραψε» το τελικό 1-1.

Στα άλλα παιχνίδια, η Μπεσίκτας έφυγε με το «διπλό» (3-2) από την… ουδέτερη έδρα της Ντιναμό Κιέβου με πλασέ του Ζαινουντίνοφ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ η Φενερμπαχτσέ επικράτησε με άνεση της Τβέντε (5-1) και βρίσκεται με το… ενάμισι πόδι στους ομίλους του Conference League.