Αυστραλία – Αγγλία 1-3: Στον τελικό οι «Λέαινες» με… τριάρα (video)

Η Αγγλία «άλωσε» την έδρα των Αυστραλών με 1-3 και πήρε την πρόκριση για το μεγάλο τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Με το ευρύ 1-3 επί της Αυστραλίας, οι «Λέαινες» κατάφεραν να εξασφαλίσουν το εισιτήριο για τον τελικό του Μουντιάλ γυναικών 2023, όπου θα συναντήσουν την Ισπανία.

Στο 36ο λεπτό, η Τόουν έδωσε προβάδισμα στην Αγγλία με ένα εξαιρετικά δυνατό σουτ απέναντι στο οποίο η Άρνολντ δεν είχε καμία ελπίδα.

Η σούπερ σταρ των «καγκουρό», Σαμάνθα Κερ, ισοφάρισε στο 63’ για τις γηπεδούχους, αλλά οι πανηγυρισμοί δεν κράτησαν για πολύ καθώς στο 70ο λεπτό η Χεμπ έθεσε και πάλι την ομάδα της σε θέση οδηγού.

Από εκείνο το σημείο και μετά, η Κερ έχανε διαδοχικές ευκαιρίες και παρά το ότι οι Αυστραλές έψαχναν το γκολ που θα τις κρατούσε στο παιχνίδι της πρόκρισης, ήταν εξαιρετικά άστοχες.

Το «κερασάκι στην τούρτα» από τις «Λέαινες» ήταν το γκολ της Ρούσο στο 86’ που σφράγισε τη νίκη για την ομάδα της Βίγκμαν.