Αγγλία - Κολομβία 2-1: Τα έφερε… τούμπα και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά

Η Εθνική ομάδα γυναικών της Αγγλίας κατάφερε με μεγάλη ανατροπή επί της Κολομβίας να φτάσει στο 2-1 και να προκριθεί για τρίτη διαδοχική φορά ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Οι «λέαινες» χρειάστηκαν βοήθεια όταν στο 44ο λεπτό η Σάντος τις άφησε να κυνηγούν στο σκορ, όμως, ένα σοβαρό λάθος της τερματοφύλακα των Κολομβιανών στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έφερε το ματς στην ισορροπία χάρη σε γκολ της Κεμπ.

Η Αλέσια Ρούσο στο 63ο λεπτό έφερε τούμπα όλο το παιχνίδι για το 2-1 της Αγγλίας και οι Βρετανίδες προχωρούν στα ημιτελικά του Μουντιάλ, όπου πλέον θα κοντραριστούν με την Αυστραλία που ξεπέρασε το εμπόδιο των Γάλλων.

Υπενθυμίζεται πως η Λορέν Τζέιμς είναι τιμωρημένη, έχασε το ματς των «8», θ' απουσιάσει και από εκείνο των «4» κι αν η Αγγλία φτάσει στον μεγάλο τελικό, τότε θα μπορεί να προσφέρει τις υπηρεσίες της.