Αλμερία – Ράγιο Βαγεκάνο 0-2: Με νίκη των «ροχομπλάνκος» επί της Αλμερία ξεκίνησε η πρώτη αγωνιστική της La Liga

Ξεκίνησαν τα πρωταθλήματα και ποδαρικό στη La Liga έκαναν οι Αλμερία και Ράγιο Βαγεκάνο, οι οποίες αναμετρήθηκαν το βράδυ της Παρασκευής (11/08) στις 20:30. Η Βαγεκάνο επικράτησε των αντιπάλων μέσω πέναλτι με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 2-0.

Η πρώτη αγωνιστική της La Liga ξεκίνησε με δύο αγώνες· ΑλμερίαΡάγιο Βαγεκάνο στις 20:30 και ΣεβίλληΒαλένθια στις 23:00. Η πρώτη αναμέτρηση έλαβε τέλος, με τους «ροχομπλάνκος» να παίρνουν εύκολα τη νίκη (2-0), χάρη στα πέναλτι.

Πρώτο ημίχρονο και δύο πέναλτι με 8’ λεπτά διαφορά! Αυτό χρειαζόταν η Βαγεκάνο για να πάρει προβάδισμα. Στο 18’ το άσχημο μαρκάρισμα του Έντγκαρ Γκονσάλες χαρίζει το πρώτο πέναλτι της σεζόν, με τον Ίσι Παλασόν να το εκτελεί εύστοχα στην αριστερή πλευρά της εστίας του Ντιέγκο Μαρίνο.

Οκτώ λεπτά αργότερα, το κακό κοντρόλ του Σέρχιο Ακιέμε τον έκανε να βρει την μπάλα με το χέρι δίνοντας ακόμη ένα πέναλτι στην Αλμερία. «Ψυχρός εκτελεστής» ο Ράντι Ντέκα, σκοράροντας στην δεξιά πλευρά της εστίας χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον Ντιέγκο Μαρίνο.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε σε ήπιους ρυθμούς χωρίς ιδιαίτερες εξελίξεις. Λογικό, αφού η άσχημη βραδιά της Αλμερία φάνηκε να επηρεάζει έντονα την συνολική επίδοση της ομάδας!

Συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αλμερία (Β. Μορένο): Ντιέγκο Μαρίνο, Αλεχάντρο Πόθο (66’ Μαρκ Πούμπιλ), Έντγκαρ Γκονσάλες, Σρτζαν Μπάμπιτς, Σέρχιο Ακιέμε, Λούκας Ρομπερτόνε (78' Ντιόν Λοπί), Ιντρίσου Μπάμπα (77' Γκονσάλο Μελέρο), Λάσαρο (45’ Σέρτζιο Αρίμπας), Λάρτζι Ραμαζάνι (83' Μάρκο Μιλοβάνοβιτς), Άντρι Εμπάρμπα, Λουίς Σουάρες

Ράγιο Βαγεκάνο (Χ. Ράμος): Στόλε Ντιμιτριέφσκι, Ιβάν Μπαλίου, Αριντάνε Χερνάντες, Φλοριάν Λεζέν, Αλφόνσο Εσπίνο, Ουνάι Λόπεθ (45’ Πατέ Σις), Όσκαρ Βαλεντίν (86' Ντιέγκο Μέντεζ), Ίσι Παλασόν, Όσκαρ Τρέχο (63’ Σάλβι Σάντσες), Άλβαρο Γκαρσία (86' Πεπ Τσαβαρία), Ράντι Ντέκα (82' Ρανταμέλ Φαλκάο)