Αυστραλία - Δανία 2-0: Οι αντεπιθέσεις υπερίσχυσαν της κατοχής και τα «Καγκουρό» ονειρεύονται! (video)

Παίζοντας έξυπνα και «χτυπώντας» στον κενό χώρο, η Αυστραλία κέρδισε με 2-0 τη Δανία και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Mundial γυναικών.
Τι κι' οι Δανές είχαν την κατοχή; Αυτό δεν τους αρκούσε με τον εξυπνότερο τρόπο προσέγγισης της Αυστραλίας να αποδεικνύεται και πιο αποτελεσματικός. «Επαγγελματική» νίκη για τις Matildas που συνεχίζουν να κάνουν όνειρα. Για δεύτερη φορά προκρίθηκαν στα προημιτελικά Παγκοσμίου Κυπελλου.
Οι συνδιοργανώτριες, έδωσαν χώρο στις αντιπάλους τους και στο 29' «τιμώρησαν» τις Δανές με τελείωμα της Φορντ από γύρισμα της Φάουλερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ευρωπαίες πίεσαν για την ισοφάριση παρόλα αυτά η Ράσο έσβησε κάθε αμφιβολία και «κλείδωσε» τη νίκη-πρόκριση για τις Αυστραλές. Προς το φινάλε και με το σκορ στο «καθαρό» 2-0, ο Τόνι Γκουστάβσον, έδωσε τη δυνατότητα στην αρχηγό Σαμ Κερ να περάσει στον αγωνιστικό χώρο και να πάρει τα πρώτα της λεπτά συμμετοχής στο τουρνουά (είχε τραυματιστεί παραμονές αυτού), εν μέσω αποθέωσης.