Παναμάς – Τζαμάικα 0-1: Ιστορική πρώτη νίκη σε Μουντιάλ και τώρα… Βραζιλία (video)

Η Άλισον Σουάμπι «έγραψε» ιστορία χαρίζοντας στην Τζαμάικα την πρώτη νίκη της σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου, στο 1-0 επί του Παναμά. Έτσι, «κρατάει» την τύχη στα χέρια της, καθώς τελευταία αγωνιστική αντιμετωπίζει την Βραζιλία και χρειάζεται να μην ηττηθεί για να εξασφαλίσει την πρόκριση στα νοκ-άουτ.

Η Τζαμάικα πραγματοποίησε μία σπουδαία εμφάνιση και πανηγύρισε μία σημαντική και ιστορική νίκη απέναντι στον Παναμά (1-0), για την δεύτερη αγωνιστική του 6ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών.

Η ομάδα της Καραϊβικής πήρε την πρώτη της στον θεσμό, χάρις στο γκολ που πέτυχε η Σουάμπι στο 56ο λεπτό με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ.

Σημαντική ευκαιρία είχε χάσει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Σπενς, με την καταπληκτική εκτέλεση φάουλ της να σταματάει στο δοκάρι.

Πλέον, η Τζαμάικα χρειάζεται να αποφύγει την ήττα με αντίπαλο την Βραζιλία στην τελευταία αγωνιστική για να καταφέρει να εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Μουντιάλ.