Άρης - Εθνικός Άχνας 3-1: «Ξέσπασε» στην πρόβα τζενεράλε, αλλά ανησυχεί για Μπράμπετς!

Ο Άρης επικράτησε με σκορ 3-1 (20/07) του Εθνικού Άχνας, στο τελευταίο του φιλικό, πριν τις ευρωπαϊκές του «μάχες».
Ο Άρης «κράτησε» την πιο μεστή εμφάνισή του, για το φινάλε! Κυνικά και δίχως να αντιμετωπίσει προβλήματα, κέρδισε τον Εθνικό Άχνας (20/07, 3-1) στο τελευταίο του φιλικό, πριν «ριχθεί» στα προκριματικά του Europa Conference League. Αντίπαλός του εκεί, η Αραράτ που προκρίθηκε στα πέναλτι, κόντρα στην Εγνατία, μετά από μία επική ρεβάνς!

Συγκινητικές εικόνες πριν τη έναρξη του ματς, με τους παίκτες του Εθνικού Άχνας να αφήνουν λουλούδια στη μνήμη του Άλκη Καμπανού. Παράλληλα, οι παίκτες των δύο ομάδων κράτησαν πανό που έγραψε «ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ», μιας και σαν σήμερα (20/07) το 1974, έγινε η τουρκική εισβολή στην Κύπρο.

Στο αγωνιστικό σκέλος, εξαιρετικά δείγματα γραφής από τον Ζαν Ζουλ, ανησυχία στο «στρατόπεδο» του Άρη, ωστόσο, μιας και ο Μπράμπετς αποχώρησε στο 18ο λεπτό με ενοχλήσεις στο γόνατο.

Ο Άρης «άνοιξε» το σκορ μόλις στο 13ο λεπτό με τον Ρουπ, που προ κενής εστίας δεν αστόχησε, μετά από ασίστ του Πάλμα.

Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να ελέγχουν το ματς και πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, βρήκαν και δεύτερο γκολ.

Αυτήν τη φορά, ο Γκρέι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 45+3' μετουσιώνοντας σε γκολ την εξαιρετική ασίστ του Νταρίντα.

Μάλιστα, με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, ο δημιουργός του δεύτερου γκολ του Άρη, έγινε εκτελεστής, «γράφοντας» με δυνατό σουτ με το αριστερό το 3-0 στο 51'.

Από πλευράς τους οι Κύπριοι απλώς κατάφεραν να μειώσουν τρία λεπτά αργότερα με τον Ηλία (54'), διαμορφώνοντας το 3-1 ως τελικό σκορ της αναμέτρησης, αφού από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα, το σύνολο του Τόλη Τερζή «έσβησε» τις μηχανές του, ενώ πολλά νέα πρόσωπα πέρασαν στο παιχνίδι.

Το σημαντικότερο γεγονός έως το φινάλε, ήταν το ανεπίσημο ντεμπούτο του Κάρλσον, με τη φανέλα του Άρη.