Μάλτα – Πολωνία 0-2: Δυσκολεύτηκε αλλά έμεινε «ζωντανή» για το… παιχνίδι της πρόκρισης

Για το EURO U19 η Πολωνία επικράτησε με 2-0 επί της Μάλτας και συνεχίζει να βρίσκεται στο «κόλπο» της πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Για τον 1ο όμιλο του EURO U19 η Πολωνία κατάφερε να πάρει την νίκη απέναντι στην διοργανώτρια Μάλτα με 2-0 σε ένα παιχνίδι που είχε και από μία κόκκινη στην κάθε ομάδα.

Στο 22ο λεπτό ο Ματίζεουσιτς δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την Πολωνία με 10 ποδοσφαιριστές.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα ο Στρτζάλεκ στο 59’ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα και έκανε το 1-0 με κοντινό πλασέ.

Στο 62’ επανήλθαν οι αριθμητικές ισορροπίες όταν και ο Σικλούνα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα αφήνοντας και την δική του ομάδα με 10 παίκτες.

Στο 82ο λεπτό ο Μπροζόφσκι με ένα δυνατό σουτ σιγούρεψε το τρίποντο για την ομάδα του.