Το BN Sports στο Παρίσι: Γαλλία - Ελλάδα 1-0 (Τελ.), LIVE

Για την υπέρβαση έχει ταξιδέψει η Εθνική μας ομάδα στο Παρίσι, όπου θα συναντήσει τη Γαλλία και το BN Sports βρίσκεται στο «Παρκ ντε Φρανς», για να σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό κάθε εξέλιξη από την αναμέτρηση.

Η σελίδα ανανεώνεται αυτόματα...

Τελευταίο σφύριγμα στο ματς. Γαλλία - Ελλάδα 1-0, χάρη στο πέναλτι του Κιλιάν Εμπαπέ.

Tέσσερα λεπτά απομένουν για το φινάλε.

Έχει πλήρως τον έλεγχο η Γαλλία, ψάχνει ένα δεύτερο γκολ για να τελειώσει το ματς.

Έχουμε ακόμη 14 λεπτά καθυστερήσεων! Τρομερό...

87' Είχε τη στιγμή της η Ελλάδα, αλλά το σουτ του Φούντα κόντραρε. Κερδίσαμε κόρνερ, βγήκαν στην κόντρα οι Γάλλοι, αλλά μεταβίβαση του Εμπαπέ για τον Ντεμπελέ δεν ήταν ιδανική.

85' Μπαίνει και ο Ολιβιέ Ζιρού στο ματς. Ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Εθνικής Αγγλίας.

83' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γαλλία, ο Ερναντές δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Βλαχοδήμο.

78' Καλό σουτ του Κολό Μουανί, βρήκε στα σώματα και απομάκρυνε ο Μάνταλος.

75' Μετά από νέα διακοπή στο παιχνίδι, συνεχίζεται το ματς, σηκώθηκε ο Καμαβινγκά.

72΄ Ελάχιστα έξω το φάουλ του Γκριεζμάν. Έχει να ανέβει ένα... βουνό τώρα η Ελλάδα.

70' Κόκκινη κάρτα στον Μαυροπάνο. Σταμάτησε τον Κόλο Μουανί στην κόντρα και η Εθνική μας ομάδα μένει με 10 παίκτες.

65' Εξελίχθηκε η φάση, σουτ του Μάνταλου, μπλόκαρε ο Μενιάν.

62' Σε πολύ καλό σημείο φάουλ για την Ελλάδα! Πάνω από τη μπάλα ο Μπακασέτας.

Συμπληρώσαμε μία ώρα στην αναμέτρηση. Πίσω στο σκορ με 1-0 η Εθνική μας ομάδα, με τον Κιλιάν Εμπαπέ να σκοράρει με την δεύτερη προσπάθειά του στο πέναλτι, απέναντι στον Οδυσσέα Βλαχοδήμο.

Προσπαθεί να ηρεμήσει το ματς η Εθνική, να βρει την ηρεμία της, όπως και στο πρώτο μέρος.

55' Σκοράρει ο Κιλιάν Εμπαπέ αυτή τη φορά, 1-0 η Γαλλία!

Επανάληψη στο πέναλτι για την θέση του Μπακασέτα. Απίθανο.

ΤΟ ΕΠΙΑΣΕ Ο ΒΛΑΧΟΔΗΜΟΣ!

Πέναλτι για τη Γαλλία στο 50ο λεπτό. Το εκανε ο Μαυροπάνος στον Γκριεζμάν.

Κόρνερ για τη Γαλλία. Τέταρτο στο παιχνίδι.

Έναρξη του δευτέρου μέρους.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η Εθνική ομάδα στέκεται εξαιρετικά και πηγαίνει στα αποδυτήρια με το 0-0!

Τρία λεπτά για τη λήξη του πρώτου μέρους!

44' Tρομερή επέμβαση του Βλαχοδήμου σε πλασέ του Κουντέ, από πολύ κοντά. Απομάκρυνε στη συνέχεια σε πλάγιο ο Μαυροπάνος.

40' Διαμαρτυρήθηκε για 4η φορά για πέναλτι ο Κιλιάν Εμπαπέ. Παρατηρήσεις από τον Λαόθ.

37' Σουτ του Μάνταλου, στα σώματα και πλάγιο για την Εθνική μας.

34' Κόρνερ για τους Γάλλους, βρήκε η μπάλα στην πλάτη του Κουρμπέλη και μπλόκαρε ο Βλαχοδήμος.

Φτάσαμε στο μισάωρο και η Ελλάδα στέκεται αξιοπρεπέστατα!

26' Πρώτη τελική για την Ελλάδα, σουτ ο Μπακασέτας, μπλόκαρε εύκολα ο Μενιάν!

20' Συνεχίζει κανονικά προς το παρόν ο Βλαχοδήμος. Κυριαρχούν οι Γάλλοι, αμύνεται μαζικά η Ελλάδα, που δεν μπορεί να κρατήσει τη μπάλα.

16' Πάει για αναγκαστική αλλαγή η Ελλάδα. Ετοιμάζεται ο Πασχαλάκης.

13' Μικρή διακοπή, αισθάνθηκε ενοχλήσεις ο Βλαχοδήμος. Συνεχίζει κανονικά.

Πέρασε το πρώτο δεκάλεπτο, πιέζουν οι Γάλλοι, νέα καλή στιγμή με τον Εμπαπέ.

8' Σουτ του Εμπαπέ εντός περιοχής, πολύ ψηλά.

6΄ Έβγαλε φάση μέσα από... κόντρες η Γαλλία, απομάκρυνε τελευταία στιγμή ο Μαυροπάνος σε κόρνερ.

3' Προσπαθούν να επιτεθούν οι γηπεδούχοι, αμύνεται καλά η Ελλάδα.

Έναρξη της αναμέτρησης! Σέντρα για τους Γάλλους.

Ακούγονται οι εθνικοί ύμνοι των δύο ομάδων.

Εντυπωσιακή η ατμόσφαιρα στο Παρίσι, 10 λεπτά πριν τη σέντρα της αναμέτρησης!

Ο Αρσέν Βενγκέρ είναι ο μοναδικός Γάλλος προπονητής που έχει κερδίσει τον Πογέτ με 2 διαφορετικές ομάδες. Με την Άρσεναλ απέναντι σε Μπράιτον και Σάντερλαντ αντίστοιχα.

Ο Ντιντιέ Ντεσάν είναι ο 13ος διαφορετικός Γάλλος προπονητής που αντιμετωπίζει ο Πογέτ στην καριέρα του. Εξαιρετικό το ρεκόρ του μέχρι τώρα σε 16 ματς. Εννέα νίκες, έξι ήττες και μία ισοπαλία. Η μοναδική ισοπαλία έλαβε χώρα προ πενταετίας, Μάιο του 2018, στο ΜπορντόΑνζέ 0-0.

Είκοσι λεπτά απομένουν για την έναρξη της κρίσιμης αναμέτρησης για την Εθνική μας ομάδα στο Παρίσι!

Η Εθνική μας συναντά τους Γάλλους για 5η φορά στην ιστορία της. Η μοναδική της επικράτηση φυσικά είναι στα προημιτελικά του EURO 2004, με την απίθανη κεφαλιά του Άγγελου Χαριστέα.

Έξι συνεχόμενες νίκες μετρά συνολικά στο «σπίτι» της. Από τον Μάρτιο του 2021 έχει να μείνει στην ισοπαλία, από το Γαλλία – Ουκρανία για τα προκριματικά του Μουντιάλ

Τελευταία ήττα της Γαλλίας σε κανονική διάρκεια το 1-0 από την Τυνησία, τον Νοέμβριο στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Προέρχεται από τρίποντα με Γιβραλτάρ και Ιρλανδία η ομάδα του Γκουστάβο Πογέτ, με το 2-1 επί της τελευταίας να σηματοδοτεί και την πρώτη μας επίσημη νίκη στην OPAP Arena.

Εξαιρετική είναι η αγωνιστική κατάσταση τόσο των γηπεδούχων, όσο και της Εθνικής μας ομάδας. Τρία στα τρία στο 2023 για τη Γαλλία, δίχως καν να έχει δει την εστία της να παραβιάζεται!

Την ίδια ώρα, τέσσερις αλλαγές έχουν στη σύνθεσή τους οι Γάλλοι, με την πιο σοβαρή εξ αυτών να αφορά την αντικατάσταση του Ολιβιέ Ζιρού από τον Κόλο Μουανί.

Δείτε την ενδεκάδα της Εθνικής μας ομάδας, με τις αλλαγές του Γκουστάβο Πογέτ.

Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Γαλλίας με την Ελλάδα, για την 4η αγωνιστική των προκριματικών του EURO 2024.