Μουντιάλ U20: Πρωταθλήτρια κόσμου η Σελέστε για πρώτη φορά στις μικρές κατηγορίες! (video)

Η Ουρουγουάη επικράτησε με 1-0 (12/6) επί της Ιταλίας στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου U20 και πανηγύρισε για πρώτη φορά στην ιστορία της τον τίτλο της πρωταθλήτριας κόσμου στις μικρές κατηγορίες.

Με μια επιβλητική εμφάνιση απέναντι στην Ιταλία, η Ουρουγουάη ήταν η νικητήρια του μεγάλου τελικού στο στάδιο «Λα Πλάτα» της Αργεντινής (12/6), με τη Σελέστε να κατακτά το πρώτο της παγκόσμιο πρωτάθλημα στην κατηγορία U20.

Οι «Azzurini» παρουσίασαν μία εικόνα καθόλου αντιπροσωπευτική των ικανοτήτων τους, καθώς οι παίκτες του Νουντζιάτα είχαν πραγματοποιήσει πολύ καλές εμφανίσεις καθόλη τη διάρκεια της διοργάνωσης.

Οι Ιταλοί δεν είχαν ευκαιρίες στο ματς και οι πολύ ανώτεροι Ουρουγουανοί τους «τιμώρησαν» σκοράροντας στο 86ο λεπτό, μετά από εξαιρετική κεφαλιά του Ροντρίγκες.

Στα λίγα λεπτά που απέμεναν, η Ιταλία δεν κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα και ηττήθηκε με 0-1 σε ένα ματς που ο MVP και τοπ σκόρερ της διοργάνωσης, Τσέζαρε Καζαντέι, ήταν ανύπαρκτος.