Τελικός Europa League: Σεβίλλη – Ρόμα, Live 1-1 (4-1 πεν.)

Η πιο μεγάλη ώρα είναι τώρα. Η Σεβίλλη, που δεν έχει χάσει ποτέ σε τελικό Europa League, αντιμετωπίζει τη Ρόμα του Ζοσέ Μουρίνιο, που δεν έχει φύγει ηττημένος ποτέ σε ευρωπαϊκό τελικό. Ποια παράδοση θα «σπάσει»; Το BN Sports σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό όλες τις εξελίξεις!

*Το κείμενο ανανεώνεται αυτόματα...

Eπανάληψη στο πέναλτι! Γκολ. Το πήρε η Σεβίλλη!

Ζωντανή η Ρόμα, το έπιασε ο Πατρίτσιο!

Το έχασε και ο Ιμπάνιες.

Γκολ ο Ράκιτιτς, 3-1 η Σεβίλλη!

Το έχασε ο Μαντσίνι!

Το έβαλε ο Λαμέλα, 2-1 η Σεβίλλη!

Ισοφαρίζει ο Κριστάντε, 1-1 η Ρόμα.

Ξεκινάμε! Γκολ ο Οκάμπος, 1-0 η Σεβίλλη.

Τέλος και η παράταση. Πάμε στα πέναλτι!

130΄Κόρνερ για τη Ρόμα! Μεγάλη φάση με τον Σμόλινγκ, απομακρύνθηκε η μπάλα.

129' Φάουλ σε τρομερή θέση για τη Ρόμα! Χωρίς λόγο από τον Οκάμπος.

Εδώ και πέντε λεπτά δεν παίζεται ποδόσφαιρο, έχει χτυπήσει ο Γκούντελι και λαμβάνει ιατρική βοήθεια.

Έξι λεπτά καθυστερήσεων!

120' Ένταση με τον Μουρίνιο και τους αναπληρωματικούς της Σεβίλλης, για την καθυστέρηση στην αλλαγή του Μάτιτς.

116' Νέος τραυματισμός. Τα πέναλτι... πλησιάζουν όλο και περισσότερο.

110' Κόρνερ τώρα για τη Ρόμα, έδιωξε ο Γκούντελι, πάλι από την αρχή η επίθεση των τυπικά φιλοξενούμενων.

106΄ Πρώτο σουτ στο δεύτερο μέρος της παράτασης, από τον Γκούντελι, πέρασε εκτός.

Πέρασε ο κίνδυνος, αναμένουμε το σφύριγμα της λήξης του πρώτου τετάρτου της παράτασης.

105' Κόρνερ για τη Σεβίλλη.

100' Έχει πέσει πολύ ο ρυθμός, μοιάζει να θέλει, αλλά να μην μπορεί η Σεβίλλη.

93' Χτύπησε ο Τέλες στην προσπάθειά του να απομακρύνει μπροστά από τον Μπελότι.

Τέλος. Έχουμε παράταση!

96' Μεγάλη ευκαιρία για τη Σεβίλλη. Σουτ του Σούσο, απέκρουσε ο Πατρίτσιο, απομακρύνθηκε η μπάλα και... τέλος!

Και οι δύο ομάδες μοιάζουν να περιμένουν το έξτρα μισάωρο.

Εξι λεπτά καθυστερήσεις. Πιο ορατό από ποτέ το ενδεχόμενο της παράτασης!

Συμπληρώνουμε 90 λεπτά στο ματς. Μένει το 1-1, εκκρεμεί ο χρόνος των καθυστερήσεων.

85' Κόρνερ για τη Σεβίλλη, μετά από σουτ του Σούσο.

82' Τεράστια φάση για τη Ρόμα. Βρήκε τη μπάλα ο Μπόνο, εξ' επαφής επέμβαση σε σουτ του Μπελότι.

Κίτρινη κάρτα στον πάγκο της Ρόμα για διαμαρτυρίες. Και πάλι δεν έχουμε πέναλτι!

80' Φτάσαμε στο 80'. Ζητά πέναλτι η Ρόμα!

Όλα δείχνουν πως θα παρθεί πίσω η απόφαση. Πράγματι. Δεν υπάρχει πέναλτι, βρήκε τη μπάλα ο Ιμπάνιεζ!

75' Πέναλτι για τη Σεβίλλη!

74΄ Φάουλ σε καλό σημείο για γέμισμα για τη Σεβίλλη.

67' Μπαίνει ο Βαϊνάλντουμ, βγαίνει ο σκόρερ της Ρόμα, Πάολο Ντιμπάλα.

66' ΔΕΝ περιγράφεται αυτό που έχασε η Ρόμα. Σταματά τον Έιμπραχαμ ο Μπόνο, δεν μπορεί ο Σμόλινγκ πάνω στη γραμμή, σουτάρει εκτός εστίας ο Ιμπάνιεζ!

65'  Τρομερή ένταση, έξαλλος για ακόμη μία φορά ο Ζοσέ Μουρίνιο. Τρίτη κάρτα για παίκτη της Ρόμα, αυτή τη φορά για τον Κριστάντε.

62' Κεφαλιά του Σμόλινγκ από πλάγια θέση, μαζεύει ο Μπόνο.

57' Εκνευρισμένοι οι παίκτες της Ρόμα, κυριαρχεί η Σεβίλλη σε αυτά τα 12 πρώτα λεπτά.

55' Ισοφαρίζει η Σεβίλλη, με αυτογκόλ του Μαντσίνι, 1-1, δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους!

53' Στατική φάση για τους Ισπανούς, απομάκρυνε η άμυνα της Ρόμα.

51' Προσπαθεί να πιέσει η Σεβίλλη. Τελική προσπάθεια από τον Τέγιες, πέρασε ψηλά.

46' Διπλή αλλαγή για τη Σεβίλλη! Σούσο και Λαμέλα στο γήπεδο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Προηγείται από το 35ο λεπτό η Ρόμα με το γκολ του Ντιμπάλα, λίγο έλειψε να ισοφαρίσει η Σεβίλλη στην τελευταία φάση, με σουτ του Ράκιτιτς που σταμάτησε στο δοκάρι.

45'+6 Δοκάρι για τη Σεβίλλη, με εκπληκτικό σουτ του Ράκιτιτς εκτός περιοχής!

45' Επτά λεπτά καθυστερήσεις για το φινάλε του πρώτου μέρους.

44'  Έκανε τρομερή προσπάθεια ο Ντιμπάλα, πήγε να εκμαιεύσει πέναλτι ο Πελεγκρίνι και τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

42' Κόρνερ για τη Σεβίλλη, φωνές ξανά από τον Μουρίνιο. Πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Φερνάντο, με την κεφαλιά του να περνά πάνω από τα δοκάρια.

38'  Πρώτη εντός εστίας τελική για τη Σεβίλλη. Κεφαλιά από μακριά του Εν' Νεσίρι, μπλοκάρει ο Ρουί Πατρίτσιο.

Τρομερή μπαλιά του Μαντσίνι, καλό πλασέ του Ντιμπάλα και 1-0 για την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο!

34' ΓΚΟΛ για τη Ρόμα! Προβάδισμα με τον Πάολο Ντιμπάλα!

32' Τέλος ο έλεγχος. Συνεχίζεται κανονικά το παιχνίδι.

31'  Φωνές για πέναλτι υπέρ της Ρόμα και του Έιμπραχαμ. Εξετάζει τη φάση ο VAR.

30' Συμπληρώσαμε μισή ώρα στο ματς, με καλύτερη ευκαιρία αυτή του Σπινατσόλα στο 11ο λεπτό.

23' Πολύ δυνατές μονομαχίες, έξαλλος ο Ζοσέ Μουρίνιο.

20' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς για αγκωνιά του Μάτιτς, σε διεκδίκηση με το κεφάλι.

17'  Επιχειρεί να κυκλοφορήσει τη μπάλα η Σεβίλλη.

11' Τρομερή ευκαιρία για τη Ρόμα. Υπέροχη ανάπτυξη, σουτ του Σπινατσόλα εντός περιοχής, απέκρουσε ο Μπόνο.

8΄ Έδιωξε ο Έιμπραχαμ, άργησε να εκτελεστεί πάντως το κόρνερ, καθώς ο Ράκιτιτς βρέθηκε... μπροστά στους φίλους της Ρόμα.

7' Πρώτο κόρνερ στο ματς και για τη Σεβίλλη.

5' Πατάει καλύτερα στο ματς η Ρόμα, δεν γύρισε καλά τη μπάλα ο Έιμπραχαμ.

2' Τελείωσε η φάση, φάουλ υπέρ της Σεβίλλης.

1' Πρώτη κατοχή της μπάλας στη Ρόμα και πρώτο κόρνερ!

Όλα έτοιμα για τη σέντρα του τελικού!

Θυμηθείτε πώς έφτασαν στον τελικό οι δύο αντίπαλοι. Το ματς που καθόρισε την πρόκριση της Σεβίλλης απέναντι στη Γιουβέντους και αυτό της Ρόμα στη Γερμανία με τη Λεβερκούζεν.

Εκπληκτική η ατμόσφαιρα στο γήπεδο
, ένα τέταρτο πριν από την έναρξη του τελικού....

Πολλοί θεωρούν πως ο τελικός θα κριθεί από τους δύο σέντερ φορ των ομάδων. Πώς να «ξεγράψει» κανείς όμως τον Πάολο Ντιμπάλα, που όλα δείχνουν πως είναι διαθέσιμος;

Όσο για την πρόβλεψη του BN Sports; Προλαβαίνετε να πάτε «ταμείο», έχουμε χρόνο μέχρι το σφύριγμα της έναρξης.

Αν ένας ξέρει πώς να κατακτά το τρόπαιο σε έναν τελικό, αυτός είναι δεδομένα ο Ζοσέ Μουρίνιο. Διαβάστε γιατί…

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Δείτε τα επεισόδια που έλαβαν χώρα μία ώρα και κάτι, κοντά στην Πούσκας Αρένα, πριν από την έναρξη του τελικού.

Το BN Sports βρίσκεται από νωρίς στη Βουδαπέστη και σας έχει μεταφέρει όσα γίνονται στην χώρα, με φόντο τον πρώτο ευρωπαϊκό τελικό της σεζόν…

Έξι στους έξι τελικούς οι Ισπανοί στο Europa League, «απόλυτος» με πέντε στα πέντε ο Ζοσέ Μουρίνιο σε ευρωπαϊκούς τελικούς.

Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Σεβίλλης με τη Ρόμα.