![Μπενφίκα: Λαοθάλασσα στους δρόμους της Λισαβόνας μετά την κατάκτηση του 38ου πρωταθλήματος των «αετών» (video)](https://www.bnsports.gr/media/k2/items/cache/5e37cca30146bc7b349ac7b32202beaf_XL.jpg)
Οι δρόμοι της Λισαβόνας γέμισαν, με τους φιλάθλους της Μπενφίκα να πανηγυρίζουν το 38ο πρωτάθλημα του συλλόγου.
Η Μπενφίκα μετά τη νίκη της επί της Σάντα Κλάρα (27/5,3-0) σήκωσε το 38ο πρωτάθλημά της με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο να αποθεώνεται από τους οπαδούς της ομάδας που είχαν κατακλύσει το Ντα Λουζ.
Η φιέστα των νικητών συνεχίστηκε και εκτός γηπέδου, με τους φιλάθλους των «Αετών» να κάνουν τη νύχτα… μέρα από τα καπνογόνα, γεμίζοντας τους δρόμους της πορτογαλικής πρωτεύουσας.
Ο σύλλογος δημοσίευσε στο twitter ένα βίντεο από τη λαοθάλασσα που πανηγύριζε στην κεντρική πλατεία της Λισαβόνας, με τη λεζάντα να αναφέρει: «Αφήστε τον κορυφαίο της Πορτογαλίας να περάσει».
Please salute the new ???????? ????????? ??#CHAMP38NS pic.twitter.com/TpxZIMKfO5
— SL Benfica (@slbenfica_en) May 28, 2023