Στρασβούργο – Παρί Σεν Ζερμέν 1-1: Ο Μέσι την έστεψε για 11η φορά πρωταθλήτρια Γαλλίας!

Η Παρί Σεν Ζερμέν είναι ξανά πρωταθλήτρια Γαλλίας!

Ένα βαθμό χρειαζόταν η Παρί Σεν Ζερμέν για να στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλήτρια Γαλλίας στην έδρα του Στρασβούργου την προτελευταία αγωνιστική της Ligue 1 και το κατάφερε.

Η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στο αξιόμαχο Στρασβούργο, το οποίο μάλιστα εξασφάλισε την παραμονή του στην κατηγορία.

Το γκολ για την Παρί σημείωσε ο Λιονέλ Μέσι στο 59ο λεπτό και έδωσε το έναυσμα για πανηγυρισμούς στους φίλους της ομάδας. Μπορεί ο Γκαμεϊρό να ισοφάρισε 20 λεπτά μετά, στο 79’, ωστόσο αυτό το γκολ δεν ήταν αρκετό ώστε να χαλάσει το παριζιάνικο πάρτι.

Πλέον η Παρί Σεν Ζερμέν έφτασε τα 11 πρωταθλήματα Γαλλίας και αποτελεί τον πιο επιτυχημένο σύλλογο στη χώρα, αφήνοντας στη 2η θέση τη Σεντ Ετιέν με 10.