Τελικός Κυπέλλου Ελλάδος: ΑΕΚ - ΠΑΟΚ, LIVE 2-0 (Τελικό)

Η πιο μεγάλη ώρα είναι τώρα. Η ΑΕΚ τίθεται αντιμέτωπη με τον ΠΑΟΚ, στο τελευταίο επίσημο παιχνίδι της σεζόν, με φόντο το Κύπελλο Ελλάδος και το BN Sports σας ενημερώνει live για ό,τι λαμβάνει χώρα στο «Πανθεσσαλικό».

Αποστολή στον Βόλο: Φάνης Τσοκανάς

*Το κείμενο ανανεώνεται αυτόματα

Το τρίτο νταμπλ της ΑΕΚ είναι πιο κοντά από ποτέ!

91' Γκολάρα του Φερνάντες, 2-0 στο 92' και Κυπελλούχος η ΑΕΚ!

90' Απίθανο φάουλ του Βιεϊρίνια, ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Στάνκοβιτς.

81' Πιέζει ξανά ο ΠΑΟΚ, κόρνερ για τους τυπικά φιλοξενούμενους.

77'  Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με το σουτ του Αουγκούστο να καταλήγει ελάχιστα έξω.

74' Καλό σουτ του Τάισον, μπλοκάρει σταθερά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ.

66΄ Κεφαλιά του Ζίβκοβιτς,πάνω από τα δοκάρια του Στάνκοβιτς.

65' Σκόραρε ο ΠΑΟΚ, ακυρώθηκε το γκολ του Τόμας για φάουλ στον Στάνκοβιτς.

Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Σιντιμπέ, Γιόνσον και Άμπραμπατ στο γήπεδο.

Ελέγχει πλήρως τον ρυθμό η ΑΕΚ στο πρώτο 12άλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου.

55' Καλό σουτ του Τσούμπερ, κόρνερ για την ΑΕΚ.

46'Πρώτη τελική για τον ΠΑΟΚ στην επανάληψη, με το σουτ του Αουγκούστο να περνά πάνω από τα δοκάρια.

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Λήξη πρώτου μέρους. ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 1-0, χάρη στο γκολ του Μουκουντί στο 26ο λεπτό.

Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις για το φινάλε του πρώτου μέρους.

42' Τρομερό σουτ του Σάστρε, στο δεξί δοκάρι του Στάνκοβιτς.

38' Νέο κόρνερ, υπέροχη προσπάθεια του Ζίβκοβιτς, έδιωξε ο Βίντα. Στη συνέχεια, μεγάλη ευκαιρία του Κωνσταντέλια, που σούταρε ψηλά.

35'  Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, που προσπαθεί να πιέσει.

29’ Μεγάλη ευκαιρία για να απαντήσει άμεσα ο ΠΑΟΚ. Σέντρα του Κωνσταντέλια, μετά από ατομική προσπάθεια, τρομερή επέμβαση του Στάνκοβιτς στην κεφαλιά του Σβαμπ.

Είναι το 12ο γκολ καριέρας του Μουκουντί, με τα δύο εξ’ αυτών να έχουν λάβει χώρα απέναντι στον ΠΑΟΚ!

Επωφελήθηκε από στατική φάση ο Καμερουνέζος και έκανε το 1-0, με το 3ο γκολ του στην χώρα μας!

25’ Γκολ για την ΑΕΚ! Ο Μουκουντί ανοίγει το σκορ!

Η κόκκινη κάρτα του Λάζαρου Ρότα στο 6’, που άλλαξε τις ισορροπίες του ματς.

Η καλύτερη φάση του Λιβάι Γκαρσία στο ματς στο 5ο λεπτό.

15' Νέα καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά ο Τόμας.

13' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Στάνκοβιτς να σταματάει με επέμβαση με το στήθος τον Σάστρε.

Βρισκόμαστε στο 12ο λεπτό, με πολλά να έχουν συμβεί στο πρώτο διάστημα της συνάντησης. Από μία σπουδαία στιγμή για κάθε ομάδα και μία κόκκινη κάρτα, στο 6’ στον Λάζαρο Ρότα, που ως τελευταίος παίκτης, «γκρέμισε» τον Τάισον.

11' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με το σουτ του Σβαμπ να καταλήγει ελάχιστα έξω.

Απευθείας αποβολή για τον Έλληνα μπακ, που ανέκοψε αντεπίθεση του Τάισον στο 6'!

Κόκκινη κάρτα στον Ρότα!

Χαμός! Ζητούν κόκκινη κάρτα από τον ΠΑΟΚ στον Λάζαρο Ρότα για παράβαση.

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 5ο λεπτό, με τον Λιβάι Γκαρσία να μην καταφέρνει να κερδίσει εντός μικρής περιοχής τον Κοτάρσκι!

Φωνές του Λουτσέσκου για φάουλ που δεν καταλογίστηκε υπέρ του ΠΑΟΚ, στο 2ο λεπτό!

Σέντρα στον τελικό! Πρώτη κατοχή για την ΑΕΚ.

Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.

Πανό «I love Volos, το ποδόσφαιρο είναι γιορτή, όχι βία» στις άδειες κερκίδες του Πανθεσσαλικού!

Δέκα λεπτά απομένουν για το σφύριγμα της έναρξης του τελικού!

Η προθέρμανση του ΠΑΟΚ, 20 λεπτά πριν την έναρξη...

Τρεις νίκες η ΑΕΚ, μία ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα, τελευταία ισοπαλία το 2022, στα play - off, με 1-1 στη Θεσσαλονίκη.

Θυμίζουμε πως φέτος οι δύο ομάδες έχουν τεθεί αντιμέτωπες τέσσερις φορές. Κοινό χαρακτηριστικό των αναμετρήσεών τους, το γεγονός πως σε κανένα από αυτά τα ματς, έχουν σκοράρει αμφότερες.

Η τελευταία φορά που οι «κιτρινόμαυροι» κατέκτησαν τόσο το πρωτάθλημα όσο και το Κύπελλο Ελλάδος, χρονολογείται το 1978. Για να αντιληφθεί κανείς το μέγεθος της απόστασης, αρκεί να καταλάβει πως τότε, ο Ματίας Αλμέιδα είχε «κλείσει» μόλις τα… 5 του χρόνια.

Πρόκειται για ένα παιχνίδι ιδιαίτερης σημασίας για αμφότερες. Ο ΠΑΟΚ θέλει να σηκώσει τον πρώτο του τίτλο στην φετινή σεζόν, ενώ η ΑΕΚ «κυνηγά» το 3ο νταμπλ της ιστορίας της και το πρώτο στον 21ο αιώνα.

Δείτε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων...

Το BN Sports βρίσκεται φυσικά στον Βόλο και σας έχει ενημερώσει εξαρχής για κάθε τι που έχει λάβει χώρα στην πόλη.

Τυπικά γηπεδούχος η «Ένωση» στην αναμέτρηση, κεκλεισμένων των θυρών φυσικά ο τελικός.

Βρισκόμαστε μία ώρα μακριά από την έναρξη του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδος ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον ΠΑΟΚ.