Μάιντζ - Στουτγκάρδη 1-4: Θρίαμβος... παραμονής για την ομάδα του Μαυροπάνου

Η Στουτγκάρδη πέτυχε μία σπουδαία νίκη με σκορ 4-1 στην έδρα της Μάιντς και πλέον κρατά την τύχη στα χέρια της για παραμονή στην Bundesliga.

της Bundesliga και κατάφερε να την πάρει με πανηγυρικό τρόπο.

Η ομάδα του Ντίνου Μαυροπάνου, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 70ο λεπτό, επικράτησε με σκορ 4-1 και έτσι κατάφερε να βγει από την επικίνδυνη ζώνη, μία αγωνιστική πριν το τέλος της σεζόν.

Βέβαια, η Μάιντς ήταν εκείνη που προηγήθηκε στο 22’ με σκόρερ τον Ινγκβάρτσεν, αλλά η Στουτγκάρδη έφτασε στην ισοφάριση πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος (43’) και στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καταιγιστική.

Αρχικά, ο Γκιρασί στο 64’ έφερε «τούμπα» το σκορ, με τον Φούριχ στο 78’ να θέτει γερές βάσεις νίκης. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κουλιμπαλί στο 90+1’ εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών από τους ποδοσφαιριστές του Χένες.

Πλέον, η Στουτγκάρδη κρατά την τύχη στα χέρια της όσον αφορά την παραμονή, καθώς αν κερδίσει την επόμενη και τελευταία αγωνιστική την Χόφενχαϊμ εντός έδρας, τότε θα βρίσκεται στην Bundesliga και την επόμενη αγωνιστική.