Έπιασε πέναλτι για πρώτη φορά με τον Παναθηναϊκό ο Λοντίγκιν! (video)

Μπορεί ο Παναθηναϊκός να μην κατάφερε να πάρει τον τίτλο, όμως ο Γιούρι Λοντίγκιν έκανε τη δουλειά του και απέκρουσε το πέναλτι του Αμπουμπακάρ Καμαρά, στο 77ο λεπτό της συνάντησης με τον Άρη.

Ιδανικά ολοκληρώνει την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο ο Γιούρι Λοντίγκιν, ο οποίος επιλέχθηκε αντί του Αλμπέρτο Μπρινιόλι για το τελευταίο ματς της σεζόν με τον Παναθηναϊκό και απέκρουσε πέναλτι, μόλις για πρώτη φορά στην καριέρα του με τους «πράσινους».

Ο Άρης είχε την ευκαιρία για την ολική ανατροπή, αλλά ο Αμπουμπακάρ Καμαρά δεν τα κατάφερε, με τον επιθετικό των φιλοξενούμενων να αστοχεί από τα «11» βήματα για 3η φορά στην καριέρα του και για δεύτερη φορά στην Ελλάδα.

Όσον αφορά τον Λοντίγκιν, είναι μόλις το δεύτερο πέναλτι που καλείται να υπερασπιστεί με τα χρώματα του Παναθηναϊκού, με την πρώτη περίπτωση να λαμβάνει χώρα στο Κύπελλο Ελλάδος, στο 1-1 απέναντι στον ΠΑΟΚ, ξανά στη «Λεωφόρο».