Bundesliga: Η Μπάγερν «έσπρωξε» τη Σάλκε στην επικίνδυνη ζώνη με 6αρα - Άλμα στα... αστέρια η Ουνιόν!

Τρίτο διαδοχικό τρίποντο για τη Μπάγερν Μονάχου και μάλιστα άκρως εμφατικό, καθώς διέλυσε με 6-0 τη Σάλκε στη Βαυαρία και τη «βύθισε» στην επικίνδυνη ζώνη. Προβάδισμα τετράδας πήρε η Ούνιον έναντι της Φράιμπουργκ (τη νίκησε με 4-2). Δήλωσε παραμονής από τη Μπόχουμ.
Πάρτι έκανε στην «Allinaz Arena» η Μπάγερν Μονάχου, σκορπίζοντας στους... έξι ανέμους τη Σάλκε, η παραμονή της οποίας στη μεγάλη κατηγορία μπαίνει σε μπελάδες. Οι Βαυαροί νίκησαν με 6-0 τους «βασιλικούς μπλε», πέτυχαν το δεύτερο συνεχόμενο τριποντό τους και αύξησαν τη διαφορά από τη δεύτερη Ντόρτμουντ στο +4, με ματς περισσότερο βέβαια.

Πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου, οι Βαυαροί είχαν «καθαρίσει» ουσιαστικά τη νίκη. Ο Μίλερ άνοιξε τον... χορό των γκολ στο 21' για να ακολουθήσει η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κίμιχ στο 29'. Στο δεύτερο μέρος οι πάικτες της Μπάγερν όχι μόνο δεν πάτησαν «φρένο» αλλά συνέχισαν ακόμα πιο δυνατά. Ο Γκνάμπρι σκόραρε δις στο 55' και το 60' για να έρθει ο Τιλ να κάνει το 5-0 ύστερα από ασίστ του Μουσιάλα. Στο 90+2' ο Μαζράουι διαμόρφωσε το τελικό 6-0 έπειτα από πάσα του Μανέ.
Προβάδισμα για τα... αστέρια η Ουνιόν

Ένα βήμα ακόμα πιο κοντά προς τη συμμετοχή στο Champions League της επόμενης περιόδου έκανε η Ουνιόν Βερολίνου, η οποία επιβλήθηκε με 4-2 της Φράιμπουργκ και κράτησε στην τρίτη θέση. Ο Μπέρενς άνοιξε το σκορ μόλις στο 5΄για τους γηπεδούχους, πριν ο Μπέκερ με δυο προσωπικά του γκολ μέσα σε δύο λεπτά (36΄, 38΄) ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Η Φράιμπουργκ παρόλα αυτά δεν παραιτήθηκε και κατάφερε να αγχώσει την ομάδα της πρωτεύουσαςμειώνοντας σε 3-2 με γκολ των Γκουλντέ (56΄) και Γκριφό (70΄). Ωστόσο ο Λαϊντουνί στο 80΄έσβησε έβαλε... τέλος στα σενάρια για ανατροπή, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

«Χρυσό» τρίποντο για τη Μπόχουμ

Τη νίκη της αφωνιστικής βέβαια πέτυχε η Μπόχουμ των Ελλήνων. Η ομάδα των Σταφυλίδη και Λαμπρόπουλου μετά από έξι αγωνιστικές χωρίς νίκη (τρεις ήττες και ισάριθμες ισοπαλίες) επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στο πιο κρίσιμο σημείο, καθώς επικράτησε της Άουγκσμπουργκ με 3-2, εντός έδρας. Ο Σταφυλίδης ξεκίνησε στην αρχική εντεκάδα ωστόσο στο 36' αποχώρησε με ενοχλήσεις, ενώ ο Λαμπρόπουλος πέρασε ως αλλαγή στο 89'.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν γκολ από τα... αποδυτήρια (2') με τον Άντβι Αντζέι αλλά στο 29' ο Μάιερ έφερε το ματς στα ίσα, προσωρινά τουλάχιστον. Στο δεύτερο μέρος η Μπόχουμ βρήκε και πάλι δυο γρήγορα γκολ, αφού στο 59' ο Γκουβελέου έστειλε χωρίς να το θέλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και τρία λεπτά αργότερα ο Λοσίλα έδωσε «μαξιλαράκι ασφαλείας» στην ομάδα του. Στο 85' ο Γέμποα κατάφερε να μειώσει σε 3-2, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

«Βλέπει» Ευρώπη η Άιντραχτ!

Αρκετά εύκολα «έκαμψε» τελικά η Άιντραχτ την αντίσταση της Μάιντς. Η ομάδα της Φρανκφούρτης επικράτησε με 3-0 (13/05), χωρίς να βρει απέναντί της ιδιαίτερες δυσκολίες, ανέβηκε στους 46 βαθμούς και συνεχίζει να ελπίζει για μία θέση που θα της εξασφαλίσει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο για την επόμενη σεζόν. Φυσικά, αυτό μπορεί να το κερδίσει και μέσω του τελικού του Κυπέλλου Γερμανίας, όπου θα αντιμετωπίσει τη Λειψία (03/06).

Ο Καμάντα άνοιξε το σκορ από τη λευκή βούλα στο 18ο λεπτό, για να «λύσει» τα πόδια των ποδοσφαιριστών της Άιντραχτ. Πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο (40’) ο Αουρέλιο Μπούτα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, για να έρθει ο Κόλο Μουανί στο 59’ και να γράψει το 3-0, «σφραγίζοντας» τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Μπαίνει δυνατά για το ευρωπαϊκό εισιτήριο η Βόλφσμπουργκ

Ήταν το φαβορί και το επιβεβαίωσε η Βόλφσμπουργκ που επικράτησε με 2-1 της Χοφενχάιμ στην έδρα της και έφτασε έτσι τους 49 βαθμούς. Βρίσκεται στην 6η θέση και συνεχίζει να διεκδικεί με τους καλύτερους όρους την έξοδό της στην Ευρώπη την επόμενη σεζόν. Από την άλλη η Χοφενχάιμ συνεχίζει να είναι αντιμέτωπη με το σενάριο του υποβιβασμού, αφού βρίσκεται μόλις δύο πόντους πάνω από τη ζώνη του κινδύνου.

Ο Καμίνσκι στο 15’ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι αν και απειλήθηκαν από τον αντίπαλό τους, κατάφεραν να διατηρήσουν το μηδέν, έως ότου διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Αυτό έγινε τελικά στο 75’ με τον Βάλντσμιτ, ενώ το τελικό 2-1 διαμόρφωσε με αυτογκόλ ο Γκιλαβογκί στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.