Τρούα - Παρί Σεν Ζερμέν 1-3: Έβγαλε αντίδραση μετά το «κάζο» της Λοριάν (video)

Άνετη νίκη για την Παρί Σεν Ζερμέν στην έδρα της Τρουά (07/05, 3-1), «άφησε» πίσω τη βαριά ήττα από τη Λοριάν.
Δίχως τον τιμωρημένο Λιονέλ Μέσι, αλλά και χωρίς να... αγχωθεί, η Παρί Σεν Ζερμέν «γύρισε» σελίδα μετά την ήττα απο τη Λοριάν και επικράτησε με σκορ 3-1 της Τρουά (07/05), στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Στο +6 οι Παριζιάνοι από τη δεύτερη στον βαθμολογικό πίνακα, Λανς, με τέσσερεις αγωνιστικές να απομένουν για το φινάλε του γαλλικού πρωταθλήματος και την back-to-back κατάκτησή του.

Ο Εμπαπέ «άνοιξε» το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό και ο Βιτίνια έδωσε προβάδισμα... ασφαλείας στο 59ο.

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση με τον Τσαλαβερίν στο 83', αλλά τρία λεπτά αργότερα (86'), ο Φαμπιάν Ρουίθ «τελείωσε» το ματς, διαμορφώνοντας το 3-1 ως τελικό σκορ.

Τρουά (Πάτρικ Κισνορμπό): Γκαγιόν, Ζουκρού, Ραμί, Πάλμερ, Μπρους (68' Μπαλντέ Τ.), Τσαλαβερίν, Αγκουμέ (68' Κουαμέ), Λαρουσί (81' Γιαντέ), Οντομπέρ, Μπαλντέ Μ., Ούγκμπο (80' Ρόνι Λόπες).

Παρί Σεν Ζερμέν (Κριστόφ Γκαλτιέ): Ντοναρούμα, Μαρκίνιος, Ράμος, Περέιρα, Ζαΐρ Εμερί, Βιτίνια (90+3' Γκάρμπι), Ρουίθ, Βεράτι (80' Σάντσες) Μπερνάτ, Εκιτικέ (80' Σολέρ), Εμπαπέ.