Super League 2: Ακόμα πιο κοντά στα «σαλόνια» η Κηφισιά - Ελπίζει ο Θεσπρωτός!

Τη διαφορά των 5 βαθμών από τη δεύτερη της βαθμολογίας του Νοτίου Ομίλου κράτησε η Κηφισιά, επικρατώντας με 3-0 της ΑΕΚ Β'. «Ψυχωμένη» ανατροπή για τον Θεσπρωτό του Ρότσα, που έφυγε από τη Ρόδο με το διπλό και ελπίζει.
Την νικηφόρα της επέλαση προς τη μεγάλη κατηγορία συνέχισε η Κηφισιά, η οποία έκαμψε πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ την αντίσταση της ΑΕΚ Β' με 3-0 και διατήρησε την απόσταση των 5 βαθμών από τη δεύτερη του Νοτίου Ομίλου, Καλλιθέα.

Στο 34', η Κηφισιά μπόρεσε να προηγηθεί, αφού δεν βρέθηκε πίσω στο 18' από την προσπάθεια του Κοσίδη, με τον Ταλάλ από ασίστ του Αντερέγκεν, ενώ στις αρχές του 2ου ημιχρόνου διπλασίασε το προβάδισμά της χάρις σε σουτ του Τετέι που κόντραρε στα σώματα και ξεγέλασε τον Θεοχάρη. Οι «κιτρινόμαυροι» πάλεψαν για να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του ματς ωστόσο στο 78', ο Καλλέργης έβαλε τέλος στις ορέξεις τους.

15. Ηρόδοτος -11 (22 ματς)

*Οι Β' Ομάδες δεν προβιβάζονται ή υποβιβάζονται, κάτι που σημαίνει πως αν βρεθούν σε ανάλογη θέση θα αντικατασταθούν από τις αμέσως παραπάνω ή από κάτω ομάδες.

Στα του Βορείου Ομίλου, τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε ο Θεσπρωτός μέσα στη Ρόδο. Οι πάικτες του Χουάν Ραμόν Ρότσα, αν και βρίσκονταν πίσω στο σκορ μέχρι το 83' της αναμέτρησης, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα με τους Μίγγο και Βασιλάκη να φέρουν... τούμπα το ματς και να μειώσουν στο -6 από τον 11ο Απόλλωνα Πόντου. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν αρχικώς προηγηθεί με τον Φάκκη (28') για να δουν την... πλάτη των νησιωτών χάρις τα τέρματα των Σταμένκοβιτς (38') και Μανιά (57').

Στη Βέροια, ο Παναθηναϊκός Β' 'εφτασε μια ανάσα από το διπλό, παρόλα αυτά ένα γκολ του Κατσούκη στις καθυστερήσεις του αγώνα (92') του στέρησε το βαθμό. Οι «πράσινοι» είχαν προηγηθεί με τον Αθανασακόπουλο στο 47'. Μία ισοπαλία άκρως σημαντική για τη μάχη που δίνει η «βασίλισσα του Βορρά» να διατηρηθεί στην κατηγορία.

Στο άλλο ματς της ημέρας, ο ΠΑΟΚ Β', αιφνιδιάστηκε, βρέθηκε να κυνηγά τη Νίκη Βόλου από το 3' όμως στο φινάλε ανέτρεψε πλήρως την εις βάρος του κατάσταση. Ο Τζιώρας ήταν αυτός που βρήκε δίχτυα για τους Βολιώτες για να τον... μιμηθούν οι Δαρέλας (πέναλτι), Σπυράκος (84') και Πανίδης στις καθυστερήσεις.

15. Απόλλων Λάρισας 4 (21 ματς)

* Οι Β' Ομάδες δεν προβιβάζονται ή υποβιβάζονται, κάτι που σημαίνει πως αν βρεθούν σε ανάλογη θέση θα αντικατασταθούν από τις αμέσως παραπάνω ή από κάτω ομάδες.