Στουτγκάρδη – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-3: Πάνε τελικό με ανατροπή οι «αετοί» μέσα από ένα τρομερό ματς! (video)

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επιστρέφει στον τελικό Κυπέλλου Γερμανίας, καθώς επικράτησε 3-2 της Στουτγκάρδης σε ένα ματς με απίθανη εξέλιξη. Τραυματίστηκε στο πρώτο ημίχρονο ο Μαυροπάνος, με την ομάδα του να έχει έντονα παράπονα για μη καταλογισμό πέναλτι στο 90+5’ για χέρι.

Έσπασαν καρδιές στον ημιτελικό του Κυπέλλου Γερμανίας. Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 στο ημίχρονο από την Στουτγκάρδη, κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο και να πάρει την πρόκριση στον τελικό.

Το παιχνίδι είχε φανταστικό ρυθμό καθόλη τη διάρκειά του, με την αγωνία να αυξάνεται κατακόρυφα στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 19’ με τον Τόμας, αλλά στο 32’ είδαν τον Ντίνο Μαυροπάνο να αποχωρεί τραυματίας με δάκρυα στα μάτια. Η ομάδα του Χένες διατήρησε ως το ημίχρονο το υπέρ της σκορ, αλλά στην επιστροφή από τα αποδυτήρια οι «αετοί» δεν χαρίστηκαν και το ανέτρεψαν μέσα σε τέσσερα λεπτά.

Ο Εντικά στο 51’ και ο Καμάντα στο 55’ ήταν αυτοί που έβαλαν μπροστά στο σκορ την Άιντραχτ, η οποία στο 77’ σκόραρε για τρίτη φορά. Ο Κόλο Μουανί ευστόχησε σε πέναλτι και όλα έδειχναν ότι θα φτάσει σε μία άνετη πρόκριση.

Ωστόσο, η Στουτγκάρδη δεν πέταξε «λευκή πετσέτα» και μείωσε με τον Μιλότ στο 83’ σε 3-2. Μπορεί δύο λεπτά μετά (85’) να έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Σόσα με δεύτερη κίτρινη, όμως πίεσε για την ισοφάριση.

Μάλιστα, στο 90+5’ συνέβη μία φάση που θα συζητηθεί. Ο Μπούτα φάνηκε να βρίσκει την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή. Ο Σλάγκερ έκανε χρήση του video για να αποφανθεί αν ήταν πέναλτι, ωστόσο δεν είδε παράβαση και το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά. Φυσικά, η Στουτγκάρδη διαμαρτυρήθηκε έντονα για την απόφαση.

Στο υπόλοιπα δευτερόλεπτα του αγώνα, οι «αετοί» κατάφεραν να διατηρήσουν την μπάλα και στο τελευταίο σφύριγμα ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς.

Έτσι, Άιντραχτ πρόκειται να βρεθεί για 9η φορά στον τελικό Κυπέλλου Γερμανίας και 4η τα τελευταία έξι χρόνια, όπου θα συναντήσει τη Λειψία στο Βερολίνο.