Από την κόλαση στον παράδεισο σε… 99 δευτερόλεπτα: Το επικό φινάλε στο Λίβερπουλ – Τότεναμ! (video)

Είναι απίθανο αυτό που έχει συμβεί. Είναι το ματς της σεζόν. Είναι ο ορισμός της Premier League. Και εν τέλει η Λίβερπουλ επικράτησε με 4-3 της Τότεναμ στο «Άνφιλντ», με την ισοφάριση του Ριτσάρλισον από το νικητήριο γκολ του Ζότα να έχουν… απόσταση 99 δευτερολέπτων!

Μπορεί η φράση «ματς της σεζόν» να χαρακτηρίζεται κλισέ, να είναι τετριμμένη και πολύ ειπωμένη, όμως στο τέλος της ημέρας, αυτό που παρακολουθήσαμε ανάμεσα στη Λίβερπουλ και την Τότεναμ, δεδομένα δεν επιδέχεται σχολιασμό.

Το σκορ είναι στο 3-2 υπέρ των «κόκκινων» και εκκρεμούν τρία λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι έχουν στατική μπάλα και στο γήπεδο παίζουν με παίκτη λιγότερο, μιας και ο Σκιπ έχει ματώσει και καλείται να βγει εκτός.

Ο Σον εκτελεί και ο Ριτσάρλισον σημειώνει το 3-3, με το πρώτο του γκολ στην σεζόν, την στιγμή που ο Ντάργουιν Νούνιες έχει χάσει πλήρως το μαρκάρισμά του.

Απομένει ένα λεπτό. Σκάρτο. Γίνεται η σέντρα, γεμίζει η Λίβερπουλ, κάνει λάθος ο Λούκας Μόουρα και το 4-3 είναι γεγονός από τον Ντιόγο Ζότα.

Φινάλε βγαλμένο κυριολεκτικά από ταινία…