Η επέλαση του Πανσερραϊκού προς τα «σαλόνια» συνεχίζεται (2-0 τη Βέροια)

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και χωρίς να αγχωθεί ιδιαίτερα, ο Πανσερραϊκός έκαμψε με 2-0 την αντίσταση της Βέροιας και ξέφυγε στο +12 από την ΑΕΛ, στην κορυφή του Βορείου ομίλου της Super League 2.
Η 22η Αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Super League 2 άνοιξε με την αναμέτρηση του Πανσερραϊκού με τη Βέροια, σε ένα ντέρμπι του βορρά από τα παλιά. Μόνο έτσι βέβαια δεν εξελίχθηκαν τα πράγματα μιας και τα «λιοντάρια» επικράτησαν με το άνετο 2-0 και συνεχίζουν να προελαύνουν για τη μεγάλη κατηγορία.

Οι Σερραίοι με τη νίκη αυτή έφτασαν τους 52 βαθμούς, αφήνοντας στο -12 την ΑΕΛ (40 βαθμοί) με ματς λιγότερο, αλλά και ένα παιχνίδι, η τύχη του οποίου δεν έχει αποφασιστεί ακόμα (διακοπή αγώνα κόντρα στη Νίκη Βόλου). Η Βέροια από την άλλη έμεινε στους 20 και από εκεί που έφτασε την περασμένη σεζόν μια ανάσα από την άνοσο, πλέον βρίσκεται εντός της ζώνης του υποβιβασμού.

Στο καθαρά αγωνιστικό, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με τον Μπαΐροβιτς στο 17', σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Στο 2ο ημίχρονο οι Σερραίοι με τον Κατσαντώνη έκαναν στο 59' το 2-0 και στη συνέχεια διαχειρίστηκαν την υπέρ τους κατάσταση κάνοντας και συντήρηση δυνάμεων σε αυτό το εξαιρετικά κρίσιμο σημείο του πρωταθλήματος.

Σκόρερ: 17′ Μπαΐροβιτς, 59′ Κατσαντώνης.

Πανσερραϊκός (Δερμιτζάκης): Κατσίκας, Ζέρης, Πεταυράκης, Παπάζογλου (87′ λ.τ Λυμπεράκης), Αυλωνίτης, Στάικος (57′ Κολομπίνο), Θυμιάνης, Μούργος (57′ Σοφιανός), Στίνα, Μπαΐροβιτς (72′ λ.τ Κανίς), Σαΐντ (57′ Κατσαντώνης).

Βέροια (Μπαξεβάνος): Βενετικίδης, Ντουμάνης, Περδίκης, Μπουκουβάλας, Κολλαράς, Μπελεβώνης (68′ Κασέμι), Μασούρας, Μπουόλι, Γιουκούδης (84′ Γιαγτζίδης), Ζε Εσόνο, Ελευθεριάδης (68′ Μπαϊντού).

15. Απόλλων Λάρισας 4 (19 ματς)

* Οι Β' Ομάδες δεν προβιβάζονται ή υποβιβάζονται, κάτι που σημαίνει πως αν βρεθούν σε ανάλογη θέση θα αντικατασταθούν από τις αμέσως παραπάνω ή από κάτω ομάδες.