ΟΦΗ - Αστέρας Τρίπολης 1-1: Συνεχίζουν το αρνητικό σερί οι «Αρκάδες» και πλέον… αγχώνονται!

Στην Κρήτη ο ΟΦΗ μαζί με τον Αστέρα Τρίπολης χάρισαν ένα όμορφο πρώτο ημίχρονο με φάσεις και γκολ. Τα πάντα άλλαξαν στο δεύτερο 45λεπτό όπου και οι ομάδες επέλεξαν να κρατήσουν το «Χ» και να πάρουν από έναν βαθμό.

ΟΦΗ και Αστέρας Τρίπολης αναμετρήθηκαν στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» με τις δύο ομάδες να «βολεύονται» με το 1-1 από το πρώτο ημίχρονο. Συνεχίζει τις αρνητικές εμφανίσεις ο Αστέρας καθώς μετράει μόλις μία νίκη στα τελευταία 10 παιχνίδια του και αν δεν «σοβαρευτεί» μπορεί να μπει σε… μπελάδες.

1o ημίχρονο

Στο 19ο λεπτό ο ΟΦΗ απείλησε πρώτος την εστία του Αστέρα. Ο Μπάκιτς «έσπασε» την μπάλα στον Λάρσον, το σουτ του οποίου πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τσιφτσή

Οι Κρητικοί πήραν το προβάδισμα στο 25ο λεπτό μετά την εξαιρετική προσπάθεια του Μοσκέρα εκμεταλλευόμενος την άψογη κάθετη πάσα του Μπάκιτς κάνοντας το 1-0.

Ο Αστέρας επιχείρησε να απαντήσει άμεσα αλλά το σουτ του Κρέσπι από το ύψος του πέναλτι δεν βρήκε στόχο.

Δοκάρι για τον ΟΦΗ στο 33ο λεπτό με το υπέροχο σουτ του Μεγιάδο να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 40’ ο Αστέρας έφτασε κοντά στο γκολ αλλά στο τετ-α-τετ του Κρέσπι ο Μανδάς ήταν σε ετοιμότητα.

Στην συνέχεια της ίδιας φάσης οι φιλοξενούμενοι επέμειναν και δικαιώθηκαν, μετά από υπέροχο passing game.

Άλβαρες, Μπαράλες, Κρέσπι και Μπαρτόλο «έκρυψαν» την μπάλα και την εμφάνισαν στα δίχτυα του Τσιφτσή για το 1-1 στο 41ο λεπτό.

2o ημίχρονο

Λιγοστές φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο καθώς οι δύο ομάδες δεν έδειξαν διάθεση να ρισκάρουν για να «κλέψουν» την νίκη.

Ο Λάρσον έφτασε κοντά στο γκολ στην πρώτη ουσιαστική φάση του 2ου ημιχρόνου. Ο Σουηδός επιχείρησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ αλλά ο κίπερ των «Αρκάδων» αποσόβησε τον κίνδυνο εντυπωσιακά.

MVP

Ο Κρέσπι αποτελούσε μόνιμο κίνδυνο, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και ήταν μέσα σε όλες τις μεγάλες φάσεις των «Αρκάδων»

Η τρομερή συνεργασία των ποδοσφαιριστών του Αστέρα Τρίπολης στο γκολ της ισοφάρισης

ΟΦΗ (Β. Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Βούρος, Πασαλίδης, Διαμαντής (85' Μαρινάκης), Τοράριρσον, Μεγιάδο, Ντιουσέ, Μπάκιτς (63' Νέιρα), Τοράλ (4' Μοσκέρα), Ντίκο

Αστέρας Τρίπολης (Γ. Δουβίκας): Τσιφτσής, Καρμόνα, Πίτσου, Καστάνιο, Άλβαρες, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Τιλίκα, Μπαρτόλο (85' Σίτο), Κρέσπι, Μπαράλες.