UEFA Youth League: Η Χάιντουκ Σπλιτ έριξε τριάρα στη Μίλαν και θα συναντήσει την Άλκμααρ στον τελικό!

Η Χάιντουκ Σπλιτ επικράτησε επί της Μίλαν (3-1) στον ημιτελικό του Youth League και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει την Άλκμααρ στον τελικό της 24ης Απριλίου.

Η Κ20 ομάδα της Χάιντουκ Σπλιτ ξεπέρασε το εμπόδιο της Κ20 ομάδας της Μίλαν στον ημιτελικό του Youth League και επιβλήθηκε με 3-1 επί των Ιταλών. Οι Κροάτες στον τελικό (24/04) θα αντιμετωπίσουν την Άλκμααρ που προκρίθηκε νωρίτερα, κερδίζοντας στη διαδικασία των πέναλτι την Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Το σκορ άνοιξε στο 51’ ο Βρίτσιτς, ενώ στο 68ο και στο 76ο λεπτό ο τερματοφύλακας και οι αμυντικοί της Μίλαν… χάρισαν την πρόκριση στους Κροάτες. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Πούκστας εκμεταλλεύτηκε το λάθος του γκολκίπερ των «ροσσονέρι» που δεν βγήκε, πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. 8 λεπτά αργότερα, ο Χργκόβιτς εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα των Ιταλών και υπέγραψε την άνετη επικράτηση της Χάιντουκ, διαμορφώνοντας το 3-1. Η Μίλαν κατάφερε απλώς να μειώσει με τον Ζερόλι στο 83’, με τα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα να αποκτούν διαδικαστικό χαρακτήρα.