Bundesliga: «Κατάρρευση» για τη Λειψία, βαθμός... χρυσάφι για τη Χέρτα! (video)

Από το buzzer beater του Ενμέτσα, έως την παράσταση για έναν ρόλο της Μάιντς, στην έδρα της Λειψίας. Όλα όσα συνέβησαν στις μεσημεριανές (16:30) αναμετρήσεις του Σαββάτου (01/04) στην Bundesliga!
Οι μεσημεριανές αναμετρήσεις του Σαββάτου (01/04, 16:30) στην Bundesliga θα μπορούσαν να χωριστούν και σε τρία πεδία «μάχης»: τετράδας, Ευρώπης και παραμονής. Στο τελευταίο σφύριγμα, ήταν ξεκάθαρο ποιοι είναι οι χαμένοι και οι νικητές της 26ης αγωνιστικής, ακόμα κι αν δεν... νίκησαν!

Η Ουνιόν Βερολίνου παρέμεινε στο κυνήγι της πρώτης θέσης, επικρατώντας της Στουτγκάρδης (01/04, 3-0), την ώρα που η Λειψία γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα από τη Μάιντς (01/04, 3-0). Από την άλλη, η Χέρτα πανηγύρισε σαν... νίκη το 1-1 κόντρα στη Φράιμπουργκ, αποτέλεσμα που... παρηγόρησε τους «ταύρους».

Η Στουτγκάρδη, με τον Ντίνο Μαυροπάνο στην αρχική ενδεκάδα, παρότι βρήκε δίχτυα με τον έτερο «Έλληνα», τον Χουάν Χοσέ Περέα, είδε το γκολ της να ακυρώνεται για χέρι κι έπειτα, ακολούθησε η κατάρρευση. Μπέκερ (51'), Μπέχρενς (65') και Χαραγκούτσι (68') με αυτογκόλ διαμόρφωσαν το τελικό 3-0 για την Ουνιόν Βερολίνου. Από τη μία, οι Βερολινέζοι διατηρήθηκαν τρίτοι, από την άλλη, η Στουτγκάρδη παρέμεινε «κολλημένη» στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα της Bundesliga.

Με το ίδιο σκορ επικράτησε η Μάιντς της Λειψίας και μάλιστα, εκτός έδρας. Ο Ίνγκβαρτσεν «άνοιξε» το σκορ στο 9ο λεπτό, ο Αγιόρκε έδωσε... αέρα δύο τερμάτων στο 57', ενώ ο Κορ έκανε το 3-0 στο 67ο λεπτό, φέρνοντας τη Μάιντς στο -1 από τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο. Παράλληλα, οι «ταύροι» έμειναν στους 45 βαθμούς και την 5η θέση. Σαφώς, η ήττα «πονά», αλλά το 1-1 της Φράιμπουργκ με τη Χέρτα, «γλύκανε» το Σάββατό (01/04) τους.

Παρότι ο Γκρίφο έβαλε τη Φράιμπουργκ σε θέση «οδηγού» με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 52', ο Ενγκαγκάμ έδωσε τη λύση στο 77' και ταυτόχρονα, «χάρισε» έναν χρυσό βαθμό στη Χέρτα, διαμορφώντας το 1-1 ως τελικό σκορ.
Κάπως έτσι, το σύνολο του Σάντρο Σβαρτς «έπιασε» τους 22 βαθμούς της Χόφενχαϊμ, αφήνοντας στην προτελευταία θέση τη Σάλκε, που ηττήθηκε με 3-0 από την Μπάγερ Λεβερκούζεν, χάρις τα γκολ των Φρίμπονγκ (50'), Βιρτς (61') και Αζμούν (90+2').

Τέλος, η Βόλφσμπουργκ λίγο έλειψε να γνωρίσει εντός έδρας ήττα, με μοιραίο τον Άρνολντ, αλλά ο Ενμέτσα την... γλίτωσε από τα χειρότερα στο 90+6'!

Το αυτογκόλ του Άρνολντ μόλις στο 2ο λεπτό «άνοιξε» το σκορ, ενώ η προσπάθειά του να ισοφαρίσει στο 21' από το σημείο του πέναλτι, δεν στέφθηκε από επιτυχία. Αντιθέτως, ο Μπερίσα «διπλασίασε» το προβάδισμα της Άουγκσμπουργκ. Παρόλα αυτά, ένα «ξέσπασμα» των «λύκων» για περίπου 15 λεπτά, οδήγησε στην ισοφάριση.

Ο Βάλντσμιντ μείωσε στο 83' και o Ενμέτσα έκανε το τελικό 2-2 στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, διατηρώντας τη Βόλφσμπουργκ κοντά στις θέσεις της πρώτης εξάδας.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής στην Bundesliga:

Παρασκευή 31/03

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Μπόχουμ 1-1 (22' πεν. Κόλο Μουανί - 14' Ασάνο)

Σάββατο 01/04

Βόλφσμπουργκ - Άουγκσμπουργκ 2-2 (83' Βάλντσμιντ, 90+6' Ενμέτσα - 2' Άρνολντ, 32' Μπερίσα)
Λειψία - Μάιντς 0-3 (9' Ίνγκβαρτσεν, 57' Αγιόρκε, 67' Κορ)
Ουνιόν Βερολίνου - Στουτγκάρδη 3-0 (51' Μπέκερ, 65' Μπέχρενς, 68' αυτ. Χαραγκούτσι)
Σάλκε - Μπάγερ Λεβερκούζεν 0-3 (50' Φρίμπονγκ, 61' Βιρτς, 90+2' Αζμούν)
Φράιμπουργκ - Χέρτα Βερολίνου 1-1 (52' Γκρίφο - 77' Ενγκαγκάμ)
(19:30) Μπάγερν Μονάχου - Μπορούσια Ντόρτμουντ