Προκριματικά EURO 2024, 4ος όμιλος: Τεράστιο «διπλό» για την Κροατία με... υπογραφή Κόβασιτς (video)

Ο Ματέο Κόβασιτς ήταν σε... κέφια και «καθάρισε» για την Κροατία κόντρα στην Τουρκία (28/03, 2-0), την ώρα που ο Κίεφερ Μουρ οδηγούσε την Ουαλία στην έστω και δύσκολη νίκη κόντρα στη Λετονία (28/03, 1-0).

Χωρίς εκπλήξεις ολοκληρώθηκαν οι δύο αναμετρήσεις της Τρίτης (28/03), για τον τέταρτο προκριματικό όμιλο για το EURO 2024.

Η Ουαλία, έστω και δύσκολα, επικράτησε της Λετονίας εντός έδρας με σκορ 1-0 (28/03), ενώ η Κροατία, με πρωταγωνιστή τον Ματέο Κόβασιτς, «έφυγε» από την Τουρκία με σπουδαίο «διπλό» (28/03, 2-0)

Ο χαφ της Τσέλσι «άνοιξε» το σκορ στο 20ο λεπτό και πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, βρήκε ξανά δίχτυα, «κλειδώνοντας» τη νίκη για την Κροατία.

Η Τουρκία, πάντως, έμεινε να... απορεί πώς ηττήθηκε, αφού είχε σημαντικές ευκαρίες τόσο πριν, όσο και μετά το προβάδισμα των φιλοξενούμενων, όπως αυτή του Ιντέρ στο 5' ή του Ακτούργκογλου στο 11'. Και στις δύο περιπτώσεις, όμως, ο Λιβάκοβιτς είπε «όχι».

Την ίδια ώρα, η Ουαλία έκανε το καθήκον της κόντρα στη Λετονία, με τον Κίεφερ Μουρ, να «λυτρώνει» τη χώρα του στο 41ο λεπτό και να διαμορφώνει το 1-0, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του ματς.