Προκριματικά EURO 2024, 9ος όμιλος: Εύκολα η Ελβετία, σε 120 δευτερόλεπτα... τρίποντο για τη Ρουμανία!

Πανεύκολη νίκη για την Ελβετία, που συνεχίζει στην κορυφή του 9ου ομίλου των προκριματικών του EURO 2024, την ώρα που η Ρουμανία επικρατούσε με 2-1 της Λευκορωσίας, πιο εύκολα από ό,τι αναδεικνύει το τελικό σκορ.

Εξαιρετική Ελβετία συνέχισε και από όπου σταμάτησε με την Λευκορωσία και τελείωσε την υπόθεση - νίκη από το πρώτο κιόλας μέρος κόντρα στην Ισραήλ. Προηγήθηκε με τον Βάργκας στο 39ο λεπτό και απλοποίησε το τρίποντο με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν Αμντούνι και Βίλντμερ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Εξαιρετικός και ο Φρόιλερ με δύο τελικές πάσες, δίχως καν να έχει σκοράρει με τη χώρα του από το ματς με τη Σερβία, που τους έστειλε στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Την ίδια ώρα, πειστική ήταν η εμφάνιση και της Ρουμανίας απέναντι στη Λευκορωσία, με τους γηπεδούχους να επικρατούν πιο εύκολα από ό,τι αναδεικνύει το τελικό 2-1.

Ο Στάνσιου τους έδωσε προβάδισμα στο 17ο λεπτό, για να έρθει ο Μπούρσα και να κάνει το 2-0 σε διάστημα 120 δευτερολέπτων, σηματοδοτώντας το δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι και το τρίτο στα τέσσερα πιο πρόσφατα της χώρας του, που η Ρουμανία σκοράρει τουλάχιστον δύο φορές σε ένα ματς.

Το μόνο που κατάφεραν οι Λευκορώσοι ήταν να μειώσουν με τον Μοζόροβ στο 86΄, σε μία από τις τέσσερις εντός εστίας τελικές προσπάθειές τους στον στόχο.

Τέλος, αρνητικό αποτέλεσμα έκανε την εμφάνισή του για το Κόσοβο, καθώς ισοφαρίστηκε στο 61’ από την Ανδόρρα και δεν μπόρεσε να φτάσει στο τρίποντο. Προηγήθηκε με τον Ζέγκροβα, ισοφαρίστηκε από τον Ρόσας και παρότι είχε 15 ευκαιρίες για γκολ και πέντε σουτ στην εστία, είδε τον Άλβαρες να βρίσκεται σε εξαιρετικό βράδυ και να σηματοδοτεί την πρώτη ισοπαλία της ομάδας του στο 2023.