Ο Γκρέι το πρώτο εκτός έδρας γκολ της Έβερτον στην Premier League στο 2023! (video)

Γεγονός είναι το πρώτο εκτός έδρας γκολ της Έβερτον στην Premier League εντός του 2023, με τον Άντι Γκρέι να ανοίγει το σκορ στο «Σίτι Γκράουντ» απέναντι στη Νότιγχαμ Φόρεστ!

Τα κατάφερε μετά από 270 αγωνιστικά λεπτά εκτός έδρας στην Premier League η Έβερτον. Τα «ζαχαρωτά» δεν είχαν κατορθώσει να σκοράρουν σε εξόρμησή τους, μακριά από το «Γκούντισον Παρκ» σε τρεις απόπειρες, αλλά το προβάδισμά τους στο «Σίτι Γκράουντ» είναι γεγονός.

Ο Άντι Γκρέι έκανε το 1-0 από το σημείο του πέναλτι και αυτό είναι το πρώτο γκολ επί εποχής Σον Ντάις σε επίπεδο πρωταθλήματος, εντός του 2023.

Δεν εξελίσσεται πάντως ανάλογα η συνέχεια, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 18ο λεπτό, με τον Μπρέναν Τζόνσον.