ΠΑΣ Γιάννινα: Σπάει ρεκόρ στις «μοιρασιές» και κυνηγά το σερί του ΠΑΟΚ!

Ένα ιδιαίτερο σερί συνέχισε ο ΠΑΣ Γιάννινα μετά το 0-0 με τον ΠΑΟΚ και πλέον δεν απέχει πολύ από το να σημειώσει ρεκόρ στην ιστορία της κορυφαίας κατηγορίας του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Σχετικά Άρθρα

«Άμα δεν μπορείς να κερδίσεις, τουλάχιστον μην χάσεις». Αυτό το ρητό φαίνεται πως ακολουθεί πιστά ο ΠΑΣ Γιάννινα το τελευταίο διάστημα στην Super League και έχει καταφέρει να χτίσει ένα πολύ ενδιαφέρον σερί.

Η περίοδος της διακοπής για το Μουντιάλ του Κατάρ φαίνεται πως λειτούργησε ευεργετικά για την ομάδα του Θανάση Στάικου, καθώς η εικόνα της στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος είναι εντελώς διαφορετική από ότι στο πρώτο με το πρόσημο φυσικά να είναι θετικό.

Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» σε 11 αγωνιστικές στον 2ο γύρο ως τώρα έχει σημειώσει μονάχα μία ήττα, αυτή από τον Παναθηναϊκό με 1-0, η οποία μάλιστα ήρθε με πέναλτι στις καθυστερήσεις. Στα υπόλοιπα 10 παιχνίδια, οι Ηπειρώτες έχουν καταφέρει να μείνουν αήττητοι με δύο νίκες και οκτώ ισοπαλίες! Μεταξύ αυτών, το 2-2 με τον Ολυμπιακό, όπου ο ΠΑΣ χρειάστηκε να επιστρέψει από το 0-2, η νίκη με 2-1 επί της ΑΕΚ στο πρώτο ματς του 2023, αλλά και το πιο πρόσφατο 0-0 με τον ΠΑΟΚ στους Ζωσιμάδες.

Ένα παιχνίδι που ο ΠΑΣ Γιάννινα από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό έμεινε πιστός στο πλάνο του και κατόρθωσε να περιορίσει σε μεγάλο βαθμό τον «Δικέφαλο του Βορρά». Μετά και από αυτή την ισοπαλία βέβαια ήρθε η στιγμή του ρεκόρ!

Συγκεκριμένα, ήταν το έκτο ματς στη σειρά που λήγει ισόπαλο για την ομάδα των Ιωαννίνων, αριθμός που αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία του συλλόγου όσον αφορά τα παιχνίδια στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου.

25/2/23: ΠΑΣ Γιάννινα – ΠΑΟΚ 0-0

Το αμέσως προηγούμενο είχε συμβεί αρκετά πρόσφατα και συγκεκριμένα τη σεζόν 2014/15, όταν ο ΠΑΣ είχε πέντε διαδοχικές ισοπαλίες. Το αξιοσημείωτο σε αυτήν την περίπτωση είναι ότι όλοι οι αγώνες συνέβησαν κατά τη διάρκεια του Ιανουαρίου. Φυσικά ξεχωρίζει το 0-0 με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό στους Ζωσιμάδες.

Το «απόλυτο» ρεκόρ στα χρονικά

Ποιο όμως είναι το μεγαλύτερο σερί ισοπαλιών όλων των εποχών στην πρώτη κατηγορία; Αυτό το κατέχει ο ΠΑΟΚ με οκτώ διαδοχικές «μοιρασιές» στο πρωτάθλημα της Α’ εθνικής τη σεζόν 1983/84. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» στο ξεκίνημα της χρονιάς ήταν για 14 ματς αήττητος, όμως στο δίμηνο Οκτώβρη – Δεκέμβρη είχε οκτώ ισοπαλίες!

11/12/83: ΠΑΟΚ – ΠΑΣ Γιάννινα 0-0

Με δύο αγωνιστικές να απομένουν λοιπόν για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας στη φετινή Super League, ο ΠΑΣ Γιάννινα υποδέχεται τον Βόλο και θα βρεθεί στο Κλ. Βικελίδης για να αντιμετωπίσει τον Άρη. Αν και τα δύο αυτά ματς ολοκληρωθούν χωρίς νικητή, τότε οι Ηπειρώτες θα πιάσουν το ρεκόρ του ΠΑΟΚ και θα έχουν τη δυνατότητα να το «σπάσουν» στα πλέι-άουτ.