Γκολ και ασίστ στο ίδιο ημίχρονο ο Παυλίδης, για πρώτη φορά με τη φανέλα της Άλκμααρ! (video)

Ιστορικό πρώτο ημίχρονο για τον Βαγγέλη Παυλίδη με τη φανέλα της Άλκμααρ, με τον Έλληνα επιθετικό να καταγράφει γκολ και ασίστ απέναντι στην Εξέλσιορ, στο πρώτο μέρος, για «παρθενική» φορά με τους Ολλανδούς.

Η Άλκμααρ προηγήθηκε με 5-0 στο πρώτο μέρος του εντός έδρας παιχνιδιού κόντρα στην Εξέλσιορ με τον Βαγγέλη Παυλίδη να δίνει ασίστ και να πετυχαίνει ένα εντυπωσιακό γκολ.

Αρχικά, μοίρασε την ασίστ στον Μιζάνς, με τη συμπλήρωση μισής ώρας, για να επιστρέψει στα γκολ οκτώ λεπτά μετά, ύστερα από δύο αναμετρήσεις.

Τελείωσε εξαιρετικά τη φάση στο 38ο λεπτό και το 16ο γκολ του σε επίπεδο πρωταθλήματος φέτος, είναι γεγονός.

Συνολικά μάλιστα, είναι η πρώτη φορά που σκοράρει και δίνει την τελική πάσα στο ίδιο ημίχρονο με τη φανέλα της Άλκμααρ. Πότε ήταν η τελευταία φορά που έπραξε κάτι ανάλογο; Τον Μάιο του 2021, όταν έπαιζε με τη Βίλεμ και συνέτριψε… μόνος του, στο πρώτο μέρος την Χαγκ.