Λιβάι Γκαρσία: Ο πρώτος ξένος που σκοράρει για την ΑΕΚ στη Φιλαδέλφεια κόντρα στον Ολυμπιακό, μετά τον Πέτκοφ! (video)

Πέρασα 23 χρόνια από την τελευταία φορά που ένας ξένος παίκτης της ΑΕΚ βρήκε δίχτυα απέναντι στον Ολυμπιακό στη Νέα Φιλαδέλφεια. Χρειάστηκαν πάντως δύο λεπτά για να επαναληφθεί η ιστορία, με τον Μίλεν Πέτκοφ να γίνεται πλέον ο 2ος στον 21ο αιώνα!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε την αναμέτρηση του Κυπέλλου Ελλάδος απέναντι στον Ολυμπιακό η ΑΕΚ, η οποία πήρε το προβάδισμα κόντρα στους «ερυθρολεύκους», μόλις στο 2ο λεπτό, χάρη στον Λιβάι Γκαρσία.

Ο σέντερ φορ της «Ένωσης» ολοκλήρωσε ιδανικά τη φάση και «έγραψε» ιστορία, μιας και έγινε μόλις ο 2ος ξένος της ομάδας του στον 21ο αιώνα, που σκοράρει στη Φιλαδέλφεια κατά του Ολυμπιακού.

Η τελευταία συνάντηση των δύο ομάδων έλαβε χώρα τον Νοέμβριο του 2022 και στο τελικό 1-1, σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Ντέμης Νικολαΐδης. Όσον αφορά τον τελευταίο ξένο που έπραξε ό,τι και ο Λιβάι Γκαρσία, με το 13ο φετινό γκολ του; Είναι ο Μίλεν Πεκτόφ, στο 3-0 της ΑΕΚ επί του Ολυμπιακού, τον Μάρτιο του 2000!