Μπαρτσελόνα - Σεβίλλη 3-0: «Καθάρισε» σε είκοσι λεπτά και... εκτοξεύθηκε στο +8!

Διαφορά «ασφαλείας» για την Μπαρτσελόνα στη La Liga, ξέφυγε στο +8 από τη Ρεάλ Μαδρίτης!
Το δώρο της Ρεάλ Μαδρίτης δεν πήγε... χαμένο! Η Μπαρτσελόνα «εκμεταλλεύθηκε» την ήττα των Μαδριλένων από τη Μαγιόρκα και βρέθηκε μόνη-πρώτη στο +8 της La Liga, μετά το πέρας της 20ης αγωνιστικής!

Περίπου είκοσι λεπτά, από το 58' έως το 79' στάθηκαν αρκετά για το σύνολο του Τσάβι, ώστε να «καθαρίσει» το ματς.

Ο Άλμπα «άνοιξε» το σκορ στο 58ο λεπτό, ο Γκάβι έδωσε προβάδισμα «ασφαλείας» στο 70', με τον Ραφίνια να γίνεται από δημιουργός, εκτελεστής και να διαμορφώνει το 3-0 ως τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Αραούχο (80' Αλόνσο), Κρίστενσεν, Άλμπα (83' Μπαλδέ), Πέδρι, Μπούσκετς (8' Κεσί), Ντε Γιονγκ, Ραφίνια (84' Τόρες), Γκάβι (80' Φατί), Λεβαντόφσκι.

Σεβίλλη (Χόρχε Σαμπάολι): Μπόνο, Μοντιέλ, Μπαντέ, Γκουντέλι, Ρεκίκ, Ακούνια (65' Οκάμπος), Τόρες (46' Χιλ), Χορδάν, Ράκιτιτς, Γκουεγιέ (83' Φερνάντο), Εν Νεσίρι (46' Λαμέλα).