Bundesliga: Κόκκινο ξανά το ντέρμπι του Βερολίνου, «στοπ» στην... τρέλα της Βόλφσμπουργκ από τη Βέρντερ!

Στο ντέρμπι του Βερολίνου η Ουνιόν κυριάρχησε για ακόμη μία φορά της συμπολίτισσας Χέρτα, νικώντας με 2-0 στο Ολυμπιακό Στάδιο. Την ίδια ώρα η Βέρντερ έβαλε φρένο στη... δαιμονισμένη μετά το Μουντιάλ, Βόλφσμπουργκ, επικρατώντας με 2-1. Επιβλητικές νίκες και για Φράιμπουργκ, Γκλάντμπαχ, Μάιντζ!
Η Ουνιόν Βερολίνου συνεχίζει απτόητη την εξαιρετική της πορεία στη φετινή Bundesliga, φτάνοντας στη πρώτη θέση της βαθμολογίας την Μπάγερν, μετά τη νίκη της με 2-0 στην έδρα της συμπολίτισσας Χέρτα! Φράιμπουργκ, Γκλάντμπαχ και Μάιντζ πήραν εύκολα τις πρώτες τους νίκες μετά την επανέναρξη, ενώ η δαιμονισμένη φόρμα της Βόλφσμπουργκ διεκόπη στην Βρέμη!

Η ομάδα του Φίσερ άνοιξε το σκορ στην εκπνοή του ημιχρόνου χάρη στην κεφαλιά του Ντόεκι, ενώ στο 66' ο Σεγκίν έκανε γκολ την «πάρε-βάλε» πάσα του Μπέκερ για το 2-0, το οποίο παρέμεινε ως το τέλος.

Με το τρίποντο αυτό «έπιασαν» στην κορυφή, έστω και προσωρινά την Μπάγερν Μονάχου, που αργότερα αντιμετωπίζει την Άιντραχτ Φρανκφούρτης (28/01, 19:30).

Εντελώς διαφορετική η κατάσταση στο στρατόπεδο της Χέρτα, η οποία παραμένει 17η.

Πρώτη νίκη στο νέο έτος για τη Βέρντερ Βρέμης, η οποία με πρωταγωνιστή ξανά τον Φίλκρουγκ έβαλε φρένο στο εμφατικά νικηφόρο σερί της Βόλφμπουργκ επικρατώντας με 2-1.

Η ομάδα της Βρέμης άνοιξε το σκορ στο 24΄ με τον Φίλκρουγκ, με τον Γερμανό να ξαναχτυπά στο 77΄ για το 2-0.

Το μόνο που κατάφεραν οι «λύκοι» ήταν απλώς να μειώσουν με τον Παρέδες στι καθυστερήσεις, παραμένοντας έτσι στην 7η θέση.

Σημαντικό εντός έδρας τρίποντο και για τη Φράιμπουργκ, η οποία νίκησε την Άουγκσμπουργκ με 3-1 και «χώθηκε» ξανά στην πρώτη 4άδα της Bundesliga.

Νωρίς άνοιξαν το σκορ οι γηπεδούχοι χάρη στον Γκρέγκοριτς, με τους Βαυαρούς ωστόσο να ισοφαρίζουν στο 29' με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπερίσα.

Η χαρά δεν κράτησε για πολύ βέβαια, αφού ένα λεπτό αργότερα ο Χέλερ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 85ο λεπτό, ο Λάινχαρτ «κλείδωσε» τη νίκη με κεφαλιά, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Θρίαμβος και για τη Μάιντζ, που «φιλοδώρησε» με πέντε γκολ τη Μπόχουμ!

Οι γηπεδούχοι διέσυραν με 5-2 την ομάδα των Σταφυλίδη - Λαμπρόπουλου, με τον πρώην «ερυθρόλευκο» Κούντε να βρίσκει δίχτυα αλλά να μην μπορεί να βοηθήσει τους φιλοξενούμενους να αποφύγουν την πεντάρα.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ονισίβο στο 87΄ που ολοκληρώσε το χατ τρικ και έστειλε τη Μάιντζ στην 11η θέση, τη στιγμή που η Μπόχουμ παρέμεινε 16η.

Η Γκλάντμπαχ μετά από δυο διαδοχικά ανεπιτυχή αποτελέσματα «ξέσπασε» στη Χόφενχαϊμ, νικώντας εκτός έδρας με 4-1.

Πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Χοφμαν, ο οποίος σκόραρε δις στο πρώτο μέρος (12' και 37') και δημιούργησε το τρίτο, το οποίο σημείωσε ο Στιντλ στο 83'.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν μόνο να μειώσουν προσωρινά στο 80' με τον Μπεμπού. Το τελικό 1-4 διαμόρφωσε στο 90+1' ο Γουλφ.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 27/01

Λειψία - Στουτγκάρδη 2-1 (25' 49' Σομποσλάι - 68' πεν. Φούχριχ)

Σάββατο 28/01

Βέρντερ Βρέμης - Βόλφσμπουργκ 2-1 (24', 77' Φούλκρουγκ - 90' Παρέδες)

Μάιντς - Μπόχουμ 5-2 (1' Λι Γιάε-Σουνγκ, 17' Βίντμερ, 28' 57' 87' Ονισίβο - 70' Κούντε, 72' Μάσοβιτς)

Χόφενχαϊμ - Γκλάντμπαχ 1-4 (80' Μπέμπου - 12' 37' Χόφμαν, 83' Στιντλ, 90+1' Βολφ)

Χέρτα Βερολίνου - Ουνιόν Βερολίνου 0-2 (44' Ντοέκι, 67' Σεγκίν)

Φράιμπουργκ - Άουγκσμπουργκ 3-1 (13' Γκρέγκοριτς, 30' Χόλερ, 85' Λίνχαρτ - 29' πεν. Μπερίσα)

Μπάγερν Μονάχου - Άιντραχτ Φρανκφούρτης (19:30)