Μάντσεστερ Σίτι - Τσέλσι 3-0: Χάρμα ιδέσθαι οι «Πολίτες» με γκολ-ποίημα από Μαχρέζ! (video)

Η Μάντσεστερ Σίτι δείχνει να έχει βάλει τις βάσεις για την πρόκριση στους «32» του FA Cup, αφού προηγείται με 3-0 στο ημίχρονο κόντρα στην Τσέλσι. Απίστευτο γκολ-φαουλ από τον Μαχρέζ, σκόραρε από την άσπρη βούλα ο Άλβαρεζ, βρήκε δίχτυα και ο Φόντεν από κοντά.
Λίγες μέρες μετά την μεταξύ τους αναμέτρηση στο Λονδίνο, οι «Πολίτες» βρίσκονται σε εξαιρετικό δρόμο και στο FA Cup αφού έχουν πάρει ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης από το πρώτο κίολας ημίχρονο.

Ο Μαχρέζ ήταν εκείνος που έβαλε σε ρόλο οδηγού τη Μάντσεστερ Σίτι μετά από εκτέλεση φάουλ (24'), στέλντοντας τη μπάλα στο «παραθυράκι» του Κέπα.
Λίγα λεπτά αργότερα (30') ο Χάβερτζ υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι (χέρι), το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Άλβαρεζ για το 2-0 της αρμάδας του Πεπ.

Η Σίτι μάλιστα λίγο πριν την ανάπαυλα έδωσε διαστάσεις θριάμβου με τον Φόντεν να ολοκληρώνει μία άψογη συνεργασία.