Serie A: Στο -5 πλέον η Μίλαν μετά την πρώτη ήττα της Νάπολι, γκέλες για Λάτσιο και Αταλάντα, σώθηκε στο 91’ η Γιουβέντους! (video)

Με ανακατατάξεις στην βαθμολογία και μπόλικα γκολ ολοκληρώθηκε η 16η αγωνιστική της Serie A. Η Νάπολι γνώρισε την πρώτη της ήττα στη σεζόν καθώς ηττήθηκε με 1-0 στο ντέρμπι από την Ίντερ και πλέον η Μίλαν… καραδοκεί στη δεύτερη θέση, πέντε βαθμούς μακριά από την κορυφή!

Με την πρώτη ήττα της Νάπολι στη φετινή Serie A ολοκληρώθηκε η 16η αγωνιστική στην Ιταλία! Οι «παρτενοπέι» ηττήθηκαν στο Μιλάνο από την Ίντερ με 1-0 και είδαν τη διαφορά τους από την δεύτερη θέση να μειώνεται στους πέντε βαθμούς!

Η πρωταθλήτρια Μίλαν άνοιξε την αυλαία στην αγωνιστική ημέρα στην Ιταλία. Οι «ροσονέρι» ήταν σοβαροί απέναντι στη Σαλερνιτάνα, επικράτησαν με 2-1 και έκαναν… καλό ποδαρικό στο 2023!

Στην τρίτη θέση, δύο βαθμούς πίσω από τους Μιλανέζους, εδραιώθηκε η Γιουβέντους, με την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι να δυσκολεύεται αρκετά κόντρα στην Κρεμονέζε αλλά εν τέλει να παίρνει τη νίκη με «χρυσό» σκόρερ τον Μίλικ στο 91ο λεπτό!

Νωρίτερα, η Σαμπντόρια κατάφερε να φύγει με μεγάλο «διπλό» από την έδρα της Σασουόλο, επικρατώντας με 2-1!  Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με δύο γκολ στο πρώτο μέρος από τους Γκαμπιαντίνι (25’) και Ογκέλο (28’), με την Σασουόλο να μειώνει με πέναλτι του Μπεράρντι στο 64’ αλλά να μην καταφέρνει να φτάσει και στην ισοφάριση.

Στη Σπέτσια, η τοπική ομάδα αν και βρέθηκε να προηγείται με 2-0 της Αταλάντα με τα τέρματα των Γκιάσι (8’) και Νζολα (31’), η ομάδα του Γκασπερίνι μπόρεσε να κάνει το comeback στο τελευταίο τέταρτο και να «σώσει» τον βαθμό της ισοπαλίας. Ο Χέιλουντ μείωσε στο 77’ ενώ στις καθυστερήσεις ο Πάσαλιτς διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Γκέλα είχε και η Λάτσιο, η οποία έπεσε θύμα έκπληξης από την Λέτσε, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1! Ο Τσίρο Ιμόμπιλε έβαλε αρχικά μπροστά τους Ρωμαίους στο 14’, όμως οι γηπεδούχοι με δύο γκολ των Στρεφέτσα στο 57΄και Κολόμπο στο 71’ έφεραν τούμπα το ματς και πήραν μία σημαντική νίκη, βάζοντας «stop» στις βλέψεις της Λάτσιο για κατάληψη της 3ης θέσης!

Σε αντίθεση με την συμπολίτισσά της, η Ρόμα δεν έχασε βαθμούς κόντρα στη Μπολόνια, με την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο να παίρνει τη νίκη με 1-0. Το «χρυσό» γκολ για τους «τζιαλορόσι» πέτυχε με πέναλτι ο Πελεγκρίνι μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ισόπαλες έμειναν Τορίνο και Βερόνα, με τους γηπεδούχους να έχουν μεν την υπεροχή αλλά να αφήνουν βαθμούς κόντρα στην ουραγό της Serie Α. Ο Τζούριτς έβαλε μπροστά την Βερόνα λίγο πριν το τέλος του πρώτο μέρους στο 45’,  με τον Μίραντσουκ να ισοφαρίζει για το τελικό 1-1 στο 64ο λεπτό του αγώνα.

Βαθμούς έχασε και η Φιορεντίνα απέναντι στη Μόντσα, με τους «βιόλα» να μένουν στο 1-1 και να χάνουν και άλλο έδαφος για την Ευρώπη. Στο 19’ ο Καμπράλ με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στη συνέχεια του παιχνιδιού και έφτασαν στην ισοφάριση με τον Αουγκούστο στο 61ο λεπτό.

Τέλος, σε ακόμη μία ισοπαλία της αγωνιστικής, η Ουντινέζε έμεινε στο 1-1 απέναντι στην Έμπολι. Ο Μπαλντάζι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους μόλις στο 3’, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-1 στο 70’ με τον Περέιρα, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το τέλος.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

Σαλερνιτάνα - Μίλαν 1-2 (83' Μπονατσόλι / 10' Λεάο, 15' Τονάλι)

Σασουόλο - Σαμπντόρια 1-2 (64' Μπεράρντι / 25' Γκαμπιαντίνι, 28' Αουτζέλο)

Σπέτσια - Αταλάντα 2-2 (8' Γκιάσι, 31' Εμπαλά Ενζολά / 77' Χέιλουντ, 90+2' Πάσαλιτς)

Τορίνο - Βερόνα 1-1 (64' Μιραντσούκ / 45' Τζούριτς)

Ρόμα - Μπολόνια 1-0 (6' πέν. Πελεγκρίνι)

Λέτσε - Λάτσιο 2-1 (57' Στρεφέζα, 71' Κολόμπο / 14' Ιμόμπιλε)

Κρεμονέζε - Γιουβέντους 0-1 (90+1' Μίλικ)

Φιορεντίνα - Μόντσα 1-1 (19' Καμπράλ / 61' Αουγκούστο)

Ίντερ - Νάπολι 1-0 (56' Τζέκο)

Ουντινέζε - Έμπολι 1-1 (70' Περέιρα / 3' Μπαλντάντζι)